Koronawirus we Wrocławiu. Czy szkoły i przedszkola będą zamknięte? Znamy odpowiedź!

2020-03-09 12:59 Kinga Czernichowska

Koronawirus we Wrocławiu. Czy szkoły i przedszkola zostaną zamknięte? Na razie nie ma ostatecznej decyzji w tej sprawie, ale kurator dolnośląski, Roman Kowalczyk, zaapelował do dyrektorów placówek szkolnych i przedszkolnych o odwołanie wycieczek poza Dolny Śląsk.

- W tej chwili my samodzielnie nie podejmiemy decyzji o zamknięciu szkół i przedszkoli. Czekamy na wytyczne. Teraz dyrektorzy we własnym zakresie podejmują decyzje w sprawie bezpieczeństwa, część z nich odwołuje wyjścia czy wycieczki. Ponadto wysłaliśmy do przedszkoli i szkół specjalną instrukcję od Głównego Inspektora Sanitarnego - mówi Anna Bytońska z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Dzisiaj Roman Kowalczyk, dolnośląski kurator oświaty wysłał list do dyrektorów placówek szkolnych. Apeluje w nim o:

  • działania zgodne z przepisami bezpieczeństwa i higieny, w tym także przepisami specustawy o koronawirusie
  • zapewnienie ciepłej i zimnej wody oraz środków higieny osobistej w szkołach
  • przeprowadzenie kampanii informacyjnej o koronawirusie (specjalne lekcje, plakaty, komunikaty na internetowych stronach szkół)
  • odpowiedzialne decyzje podejmowane po konsultacjach ze stacją sanitarno-epidemiologiczną
  • unikanie zatłoczonych miejsc, odwołanie (przesunięcie terminu) wyjazdów i wycieczek poza województwo dolnośląskie

- Ważnym punktem jest ten o odwołaniu wycieczek poza województwo. Należy także ograniczyć wyjścia i wyjazdy nawet w obrębie Wrocławia - mówi kurator Roman Kowalczyk. - Dzisiaj decyzja o zamknięciu szkół pozostaje w sferze teoretycznych scenariuszy. Kryterium do podjęcia takiej decyzji będzie to, czy w danej szkole mamy podejrzenie, że dziecko ma objawy koronawirusa i właśnie to będzie podstawą, by w porozumieniu z sanepidem taką szkołę zamknąć.

Na razie wśród zarażonych nie ma żadnego ucznia.

Dyrektorzy szkół przyznają, że stosują się do tych zaleceń.

- Podobnie jak w przypadku większości szkół, tak i u nas są odwoływane wyjścia i wycieczki - mówi Dariusz Kopaczewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 50 przy ul. Kamieńskiego. - Odpowiednie komunikaty na bieżąco publikujemy też na swojej stronie internetowej.

- Realizujemy wszystkie zalecenia kuratora - mówi Jacek Lenart, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Jeleniej.

Niektóre miasta już podjęły decyzję o zamknięciu szkół. Wojewoda śląski podjął decyzję o zawieszeniu lekcji w trzech szkołach w Rybniku.

Koronawirus instrukcja postępowania

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.