Koronawirus Wrocław. Rodzice, dziadkowie, nie wychodźcie z domów! Oni zrobią Wam zakupy

2020-03-13 8:03
Senior
Autor: PxHere

Opiekowali się nami, kiedy byliśmy dziećmi, teraz mamy szanse się odwdzięczyć. Mowa o seniorach, dla których koronawirus może być nawet śmiertelny. Służby apelują, aby ograniczyć spotkania z osobami po 70. roku życia - dla ich bezpieczeństwa. Jak Wrocław wspiera seniorów?

Magistrat uruchomił "Telefon Seniora" , pod którym udzielane są informacje dotyczące: miejskich działań i zaleceń Ministra Zdrowia, NFZ czy GIS. Telefon działa w godz. 9:00–18:00. Nr to 888 999 335. Seniorom powinniśmy pomagać bezkontaktowo, ponieważ nieświadomie możemy być nosicielami koronawirusa. Oznacza to, że robiąc im zakupy, powinniśmy im po prostu przekazać torbę w taki sposób, by nie doszło do kontaktu, dotknięcia się dłońmi itp.

- Zalecam osobom powyżej 70. roku życia ograniczyć wyjścia, szczególnie do zbiorowisk, galerii handlowych - radzi prof. Krzysztof Simon specjalista od chorób zakaźnych.

Dlatego Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego monitoruje tę grupę wiekową oraz tworzy mapę samotnych seniorów. 

- Pracownicy WCRS-u będą do nich docierać z podstawowym wsparciem higieniczno-żywnościowym - mówi Dorota Feliks, dyrektor WCRS-u. A Paweł Trawka z wrocławskiego Caritas zachęca, aby zainteresować się starszym sąsiadem.

- Nawet można wywiesić kartkę na klatce schodowej: Drodzy sąsiedzi, jeśli potrzebujecie pomocy z zakupami, z wyjściem do apteki, zapukajcie pod taki i taki numer. Tak już się dzieje w niektórych blokach i za taki gest należy wrocławian pochwalić.

W Caritas odwołano zbiórkę jedzenia, ponieważ robili to wolontariusze, czyli głównie osoby starsze. Teraz można przelewać środki pieniężne na zakup paczki żywnościowej dla osób potrzebujących. 

Koronawirus instrukcja postępowania
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE