KORONAWIRUS. Nowe ograniczenia, nowe zakazy. Zakaz wstępu do parków, ograniczona liczba osób w sklepach. Co to oznacza? Co jest legalne? [LISTA ZAKAZÓW]

2020-03-31 10:31

KORONAWIRUS: nowe ograniczenia, nowe zakazy, w tym zakaz wstępu do parków. Dzisiaj, 31 marca, na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki, ogłosił kolejne zakazy i ograniczenia, które dotyczyć nas będą w związku z pandemią koronawirusa w najbliższym czasie.

Dzisiaj o godz. 11.00 odbyła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego. Na tej konferencji ogłoszone zostały nowe zakazy i ograniczenia, a wśród nich zakaz wstępu do parków. Ale są też inne zakazy.

- Chcemy wypłaszczyć krzywą zakażeń i uniknąć tego, co stało się w krajach zachodnioeuropejskich, a tam doszło do selekcji chorych - mówił premier Mateusz Morawiecki.

KORONAWIRUS W POLSCE. NOWE OGRANICZENIA, NOWE ZAKAZY

Wprowadzony został zakaz wstępu do parków, bulwarów i na plaże. W sklepach będą mogły przebywać maksymalnie trzy osoby na jedną kasę, a na poczcie maksymalnie dwie osoby na okienko. Gabinety kosmetyczne i salony fryzjerskie, jak również studia tatuażu zostaną całkowicie zamknięte. W weekendy sklepy budowlane również będą zamknięte. Wprowadzono też godziny otwarcia sklepów i aptek dla seniorów. Od 10.00 do 12.00 sklepy będą czynne tylko dla osób starszych. Osoby niepełnoletnie nie mogą wychodzić bez opieki rodzica czy innego prawnego opiekuna.

W każdym sklepie muszą być środki do dezynfekcji. Niektóre sklepy już wprowadziły indywidualnie dodatkowe zasady bezpieczeństwa (ograniczona liczba klientów w sklepie, środki do dezynfekcji), ale nie był to obowiązek. Teraz jest to wymóg.

Wprowadzone zostają też nowe zasady kwarantanny. Teraz osoba poddana kwarantannie musi być całkowicie odizolowana od rodziny lub  - jest też inna możliwość - wszyscy domownicy zostają również poddani kwarantannie.

KORONAWIRUS W POLSCE. NOWE ZAKAZY, OGRANICZENIA - LISTA

  • zamknięte parki, skwery, bulwary, plaże
  • zamknięcie gabinetów kosmetycznych, salonów fryzjerskich i salonów tatuażu
  • nowe zasady kwarantanny: całkowita izolacja lub kwarantannie poddają się wszyscy domownicy
  • sklepy budowlane zamknięte w weekendy
  • w określonych godzinach (10.00 - 12.00) sklepy będą czynne tylko dla seniorów
  • ograniczona liczba osób w sklepach i na poczcie (maksymalnie trzy przy kasie w sklepie i maksymalnie dwie przy okienku na poczcie)
  • osoby niepełnoletnie mogą wychodzić wyłącznie z rodzicem lub prawnym opiekunem
  • w miejscach pracy minimalna odległość między stanowiskami pracy to 1,5 metra
  • odwołanie zabiegów rehabilitacji (za wyjątkiem tych, które służą utrzymaniu zdrowia i życia)

Przypomnijmy, że tydzień temu wprowadzone zostały takie obostrzenia, jak zakaz gromadzenia się w grupie większej niż 2 osoby. Ponadto we mszy może uczestniczyć zaledwie 5 osób, nie licząc księdza.

W Polsce zachorowało już 2132 osoby, w tym 31 osób zmarło. Jak wygląda bilans liczbowy na Dolnym Śląsku? W naszym województwie mamy 261 osób zakażonych, w tym 4 osoby zmarły. 

KoronawirusRaport: Wrocław 26.03
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE