Kępa Mieszczańska: prace w parku rozpoczęte. Co się zmieni?

2021-04-19 16:31
Rozpoczęły się prace nad Parkiem na Kępie Mieszczańskiej. Będzie sporo zieleni
Autor: pixabay.com Rozpoczęły się prace nad Parkiem na Kępie Mieszczańskiej. Będzie sporo zieleni

Nowy centralny park Wrocławia na Kępie Mieszczańskiej ma trafić do realizacji w 2022 r. Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Koszt jego realizacji to ok. 2 mln złotych. W tym roku mieszkańcy złożyli już także projekt następnego etapu. Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk udostępnił na swoim profilu wizualizacje tego przedsięwzięcia. Zobaczcie poniżej.

Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.

Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.

– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – wyjaśnia portalowi www.wroclaw.pl Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.

Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.

Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji, które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego w sierpniu 2020 r. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych.

– To wyjątkowa rzecz w skali kraju, by w sercu metropolii znaleźć działkę 4 hektarową, która będzie przeznaczona pod ogólnodostępną zieleń i tereny rekreacyjne. To może być nasz Central Park. Dla porównania: nowy park Mieszczański będzie dwukrotnie większy od parku Staromiejskiego – mówił podczas podpisywania aktu notarialnego prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE