Gra w Minecrafta zamiast lekcji? Wrocławskie szkoły rewolucjonizują podejście do uczniów!

2022-11-18 14:08
Kielecki Plastyk w grze Minecraft
Autor: Zrzut ekranu z gry Minecraft

Najtęższe umysły na czele edukacji w wielu krajach od zawsze zastanawiały się, jak udoskonalić proces nauczania. Z ciekawym pomysłem wyszły wrocławskie szkoły, które bawiąc, nauczają. Czy granie w Minecrafta może zastąpić zwykłe lekcje?

Gra komputerowa ma posłużyć wrocławskim szkołom podczas lekcji Historii i Teraźniejszości oraz Wiedzy o Społeczeństwie. Będzie to pierwsza w Polsce próba wykorzystania Minecrafta za tych zajęciach. Projekt prowadzony jest przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z firmą Microsoft, która udostępniła swoje technologie nauczycielom i uczniom biorącym udział w przedsięwzięciu.

"Chcieliśmy dać atrakcyjne narzędzie pracy nauczycielom „Historii i Teraźniejszości” oraz WOS-u. Wiedza na temat zjawisk i umiejętności dotyczących postaw obywatelskich i kompetencji społecznych, najpełniej przyswajana jest w działaniu. Minecraft nadaje się do tego doskonale" - mówi Monika Włodarczyk, inicjatorka pomysłu i wicedyrektorka Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. 

Zajęcia realizowane będą w ramach "Projektu Obywatel. Odpowiedzialność i tożsamość” w łącznie dwudziestu wrocławskich szkołach - dziesięć z nich to szkoły podstawowe, drugie dziesięć - ponadpodstawowe. Nauczyciele i uczniowie korzystać będą ze specjalnej wersji gry - "Minecraft: Education Edition"

"Rozpoczynająca się edycja projektu to jego pilotażowa odsłona. Chcemy przeanalizować, na ile się sprawdzi. Jednak już sama zapowiedź projektu sprawiała, że musieliśmy podwoić liczbę szkół, które wezmą w nim udział. Uczniów do Minecrafta nie trzeba namawiać. Zależy nam głównie na tym, aby rozwiać obawy nauczycieli przed wykorzystaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, którymi można się posłużyć podczas lekcji" - kontynuuje Monika Włodarczyk.

Główną częścią projektu będzie Hackaton, czyli zawody w programowaniu. Uczestnicy mają tworzyć mapy w świecie Minecrafta, wykorzystując otrzymane wcześniej informacje na dany temat. Przykład? "Od księcia do prezydenta – kompetencje władzy wykonawczej w samorządzie" - sposób w jaki uczniowie podejdą do takiego zagadnienia ogranicza tylko ich własna wyobraźnia. Jednym z zadań ma być również przygotowanie filmiku video na opracowywany temat.

Hackathon 2022 - harmonogram

  • 18 listopada - start, godzina 08:00,
  • 21 listopada - koniec zapisów na zawody.
  • 30 listopada - koniec, godzina 12:00,
  • 10 stycznia 2023 roku - ogłoszenie zwycięzców i laureatów.

Do Hackathonu wciąż można się zgłosić. Nauczyciele muszą jedynie wysłać deklarację na adres e.skrzywanek@wcdn.wroc.pl. do 21 listopada.

Gry narzędziem do edukacji

Projekt z polskimi szkołami nie jest pierwszą edukacyjną współpracą Minecrafta. We wrześniu bieżącego roku w Internecie pojawiła się zapowiedź wspólnych działań BBC Earth z producentami gry komputerowej. Ich owocem ma być wyjątkowa zawartość Minecrafta, w której gracz będzie mógł zanurzyć się w pięciu światach, wzorowanych na serialu dokumentalnym "Frozen Planet II". Celem współpracy ma być zwrócenie uwagi na problem, jakim są zmiany klimatyczne.

Nie tylko Minecraft

W kontekście nauki poprzez gry komputerowe, warto wspomnieć, że nie jest to pierwszy tego typu projekt. Polacy są jednym z najbardziej innowacyjnych narodów w tym aspekcie edukacji. W spisie lektur nieobowiązkowych znajdziemy np. grę "This War of Mine", która jest swoistym antywojennym manifestem. W grze wcielamy się w szarych obywateli, którzy otoczeni okrutną wojną po prostu próbują przeżyć. Taki sposób edukacji pozwala na zupełnie inne doświadczenie historii, zmuszając do refleksji.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE