Dziś Światowy Dzień Praw Zwierząt. Czy można przewieźć węża i świnię w autobusie? Sprawdź!

i

Autor: Pixabay.com Dziś Światowy Dzień Praw Zwierząt. Czy można przewieźć węża i świnię w autobusie? Sprawdź!

Dziś Światowy Dzień Praw Zwierząt. Czy można przewieźć węża i świnię w autobusie? Sprawdź!

2020-05-22 12:25

Dzisiaj (22 maja 2020 roku) obchodzimy Światowy Dzień Praw Zwierząt. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy można w autobusie przewieźć węża albo świnię? Sprawdźcie, jakie prawa mają zwierzęta w komunikacji miejskiej.

Światowy Dzień Praw Zwierząt

Dzisiaj, 22 maja, obchodzimy Światowy Dzień Praw Zwierząt. Dokładnie 23 lata temu, 22 maja 1997 roku polski parlament – po największej kampanii obywatelskiej na rzecz praw zwierząt w naszym kraju zorganizowanej przez Klub Gaja – uchwalił ustawę o ochronie zwierząt. Od tego czasu ustawa była nowelizowana parokrotnie, ale na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy Dzień Praw Zwierząt. Co w związku z tym? Postanowiliśmy sprawdzić, jakie prawa mają zwierzęta i czy można je legalnie przewozić komunikacją miejską.

MPK Wrocław ponad dwa lata temu wprowadziło nowe przepisy, według których można przewozić psa lub kota za darmo. Nasze czworonogi nie muszą mieć biletu. Inaczej jest np. podczas podróży pociągiem - wtedy za bilet dla psa musimy zapłacić. Niektórzy przewoźnicy, oferujący przejazdy na trasach krajowych i międzynarodowych nie zgadzają się na przewożenie psa lub kota - tak jest w przypadku Flixbusa czy Hopera. To właśnie dlatego, jeżeli wybieramy się z naszym pupilem w dalszą podróż, będziemy zmuszeni do tego, by jako środek transportu wybrać pociąg.

Czy można przewieźć psa w autobusie lub tramwaju?

Przewożenie psa w autobusie lub tramwaju jest możliwe i to za darmo, ale pod pewnymi warunkami. Pies musi być na smyczy i w kagańcu oraz mieć ważną książeczkę zdrowia. Założenie kagańca psu jest obowiązkowe, niezależnie od wielkości zwierzęcia. A co w sytuacji, gdy pies jest chory, ciężko mu się oddycha, a właściciel jedzie z nim do weterynarza? W teorii również w takiej sytuacji mus mieć kaganiec. W praktyce wygląda to tak,  że o ile kierowca lub inni pasażerowie nie zwrócą nam uwagi, pies kagańca mieć nie musi. Nawet kontroler MPK nie ma prawa zwrócić nam uwagi, bo nie jest uprawniony do wystawiania mandatu i egzekwowania takich przepisów. Do jego obowiązków należy jedynie sprawdzanie biletów pasażerów.

Czy można przewozić kota w autobusie lub tramwaju?

Podobna sytuacja jest w przypadku kotów. Należy jednak pamiętać, że koty muszą być przewożone w transporterach.

Czy można przewozić węża lub inne zwierzęta egzotyczne w autobusie lub tramwaju?

W Polsce wzrasta zainteresowanie zwierzętami egzotycznymi, które również mogą być zwierzętami domowymi. Co w sytuacji, gdy chcemy przewieźć np. pytona królewskiego, węża boa albo agamę brodatą. Takie zwierzęta również możemy przewozić autobusem lub tramwajem, ale muszą znajdować się w transporterze.

- Mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy pan wsiadł do autobusu ze żmiją, nie miał jej w transporterze. Tłumaczył, że ma wycięte zęby jadowe. To jednak nie wystarczyło. Musiał zostać wyproszony - tłumaczy Tomasz Sikora, rzecznik prasowy wrocławskiego MPK.

Zwierzęta egzotyczne można więc przewozić, ale w transporterze. Jednakże nawet w takiej sytuacji możemy zostać wyproszeni z autobusu.

- Jeżeli ktoś powie, że przeszkadza mu fakt, że autobusem jedzie wąż, to taki pasażer według przepisów będzie miał rację. Ale dotąd takie sytuacje się nie zdarzały - dodaje Tomasz Sikora. - Mieliśmy za to inne nietypowe sytuacje.

To nie jest zwykły pies. Dara od trzechlat służy na granicy

Czy można przewozić świnię w autobusie lub tramwaju?

O takiej nietypowej sytuacji opowiadają pracownicy centrali ruchu. Pewien mężczyzna chciał przewieźć autobusem... świnię.

- To nie była świnka morska, a 100-kilogramowa świnia. Mężczyzna wiózł ją do weterynarza, chciał zaoszczędzić i zdecydował się na podróż autobusem. Kierowca wyprosił takiego pasażera, bo autobusem czy tramwajem można przewozić jedynie zwierzęta domowe, a nie gospodarskie - wyjaśnia Tomasz Sikora.

Komunikacją miejską nie przewieziemy więc świni czy kury, o koniach i krowach nie wspominając. Ale te ostatnie wykraczają chyba poza wyobraźnię...

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Schronisko dla zwierząt w Gaju, sparaliżowany pies, zbiórka na nowy wózek.