Druga tura wyborów - kto wygra? Na kogo zagłosujesz? [RAPORT, SONDA]

2020-06-29 8:54 Kinga Czernichowska

Druga tura wyborów to już pewne - Państwowa Komisja Wyborcza ma już dane z 87,16 proc. obwodów. Według tych danych w pierwszej turze wyborów wygrał Andrzej Duda (miał 45,24 proc. głosów). Będzie jednak druga tura, ponieważ nie przekroczył progu 50 proc. głosów. Z kolei Rafał Trzaskowski, z którym urzędujący prezydent zmierzy się w drugiej turze wyborów, zdobył 28,92 proc. głosów. A Ty na kogo zagłosujesz w drugiej turze wyborów? Weź udział w naszej sondzie.

Druga tura wyborów prezydenckich 2020 odbędzie się 12 lipca, czyli dokładnie dwa tygodnie po pierwszej turze. Do drugiej tury wyborów 2020 przechodzą dwaj kandydaci: Andrzej Duda (urzędujący prezydent, związany z PiS) i Rafał Trzaskowski (PO).

Druga tura wyborów organizowana jest wtedy, gdy żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 proc. głosów. W pierwszej turze wyborów najwięcej głosów zdobył Andrzej Duda - 45,24 proc. głosów. To jednak za mało, by wygrał w pierwszej turze. Jego kontrkandydatem w drugiej turze będzie Rafał Trzaskowski - jego wynik z pierwszej tury to 28,92 proc. głosów. To oczywiście wstępne, sondażowe wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich. Na razie PKW zebrała dane z 87,14 proc. komisji.

Niżej przypominamy wyniki pierwszej tury wyborów:

  • 45,24 proc. - Andrzej Duda
  • 28,92 proc. - Rafał Trzaskowski
  • 13,69 proc. - Szymon Hołownia
  • 6,79 proc. - Krzysztof Bosak
  • 2,46 proc. - Władysław Kosiniak-Kamysz
  • 2,12 proc. - Robert Biedroń

Pozostali kandydaci zdobyli mniej niż 0,3 proc. głosów. A jak zapowiada się druga tura wyborów 2020?

Druga tura wyborów - kto wygra?

Według sondażu Kantar przeprowadzonego dla TVN i TVN24 Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda mają bardzo wyrównane szanse. Opierając się na wynikach tego sondażu, Rafał Trzaskowski zdobyłby 44,7 proc. głosów, a Andrzej Duda - 45,4 proc. głosów. Należy jeszcze uwzględnić możliwość błędu statystycznego.

Sondaż wykonano na reprezentatywnej próbie 1513 osób. Metodą sondażu były wywiady telefoniczne i internetowe.

Druga tura wyborów - na kogo zagłosujesz? [SONDA, GŁOSOWANIE]

Wczoraj po godz. 21.00 opublikowaliśmy sondę, w której nasi słuchacze i czytelnicy mogą głosować: Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda? Na kogo zagłosujesz w drugiej turze. Jak na razie, więcej głosów wśród naszych słuchaczy i czytelników zdobywa Rafał Trzaskowski (60,5 proc. głosów). Andrzej Duda cieszy poparciem na poziomie 32 proc. głosów. 7 proc. głosujących deklaruje, że nie pójdzie na wybory. W dalszym ciągu można głosować w naszej sondzie.

"Stańmy do debaty". Rafał Trzaskowski proponuje prezydentowi Andrzejowi Dudzie walkę na słowa przed drugą turą wyborów prezydenckich. Posłuchaj:
Kandydaci komentują wyniki wyborów

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.