Dikdik podbija serca wrocławian!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Dikdik podbija serca wrocławian!

2023-03-24 13:29 Tekst sponsorowany

Wrocławskiemu zoo przybył nowy lokator – młody dikdik. To najmniejsza antylopa na świecie! Maluch przyszedł na świat 1 marca. Zoo na swoim Facebooku wkrótce ogłosi konkurs na jego imię. Opiekunowie wciąż nie wiedzą, jaka jest płeć zwierzęcia. Za jeden, dwa miesiące będzie można to zaobserwować, bo samcom rosną na głowie niewielkie różki.

Młody dikdik już wychodzi na wybieg i pokazuje się zwiedzającym. Najczęściej można go oglądać rano i wieczorem. Zwierzątko jest nieśmiałe i płochliwe, ale to jest charakterystyczne dla tego gatunku. Wrocławskie zoo ma duże doświadczenie w hodowli dikdików – od 2014 r. urodziło się u nas 25 młodych. Zagroda dikdików znajduje się w Afrykarium, w pawilonie Afryki Wschodniej, w pobliżu mangust, wiewiórek pustynnych i hipopotamów. Dikdiki to najmniejszy gatunek antylop. W naturze dikdik występuje w Afryce Południowej i Wschodniej. Osiąga ponad 40 cm wysokości w kłębie, a długość jego ciała wynosi od 47 do 69 cm. Dorosły dikdik waży zaledwie 4 kg! To tyle, ile mały piesek. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego dźwięku „dik-dik”, jaki antylopa wydaje, gdy ją coś przestraszy.

Dikdik podbija serca wrocławian!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Dikdik jest roślinożerny. Większość dnia spędza w ukryciu, a w sytuacji zagrożenia ucieka zygzakiem. Jest bardzo szybki, potrafi osiągnąć prędkość ok. 40 km/h. Dikdik umaszczony jest jasnobrązowo lub szarobrązowo i ma charakterystyczne białe obwódki wokół oczu.Dikdiki znajdują się w międzynarodowej Czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Antylopie zagraża ekspansja osadnictwa rolniczego i nadmierne polowania.

Dikdik podbija serca wrocławian!

i

Autor: Materiały prasowe Zdjęcie poglądowe

Dikdiki są często mylone z kanczylami filipińskimi, czyli myszojeleniami. Kanczyle są mniejsze od dikdików i choć należą do kopytnych, to nie są antylopami. W naturze kanczyl filipiński występuje w Azji. U samców tego gatunku charakterystyczne są górne kły, które wystają z pyska. We wrocławskim zoo kanczyle mieszkają w Pagodzie Gibonów w starej części zoo, obok gibonów białopoliczkowych. Nasze zoo jest jednym z nielicznych ogrodów na świecie, któremu z powodzeniem udało się rozmnożyć kanczyle filipińskie. Od 2009 r. we Wrocławiu urodziły się 33 osobniki.