Powstaje internetowa mapa rzemieślników z wrocławskiego Nadodrza! [AUDIO]

2020-02-18 12:51
Szewc wrocław
Autor: Pixabuy

Szklarz, szewc czy kaletnik - to przykłady ginących zawodów. Ale miejscy aktywiści nie pozwolą im zniknąć z mapy Wrocławia. Stworzyli internetową mapkę rzemieślników. Znajdziemy w niej nie tylko lokalizacje, ale również poruszające historie.

Na pierwszy ogień idzie osiedle "Nadodrze" i 20 rzemieślników. To oni znajdą się w internetowej mapce. Autorem projektu jest Stowarzyszenie Akcja Miasto. Właśnie trwają ostatnie szlify, więc efekt zobaczymy na początku marca. Jeszcze przed oficjalną premiera samej mapki, w social mediach będą pojawiać się sylwetki rzemieślników, doprawione niesamowitymi historiami z ich życia.

- Są tam np. osoby, które zajmują się naprawianiem instrumentów muzycznych. Nie stronimy też od jubilerów, cukierników - informuje Aleksandra Peńczyszyn, koordynatorka projektu.

Osoby zaangażowane w projekt zwracają uwagę na fakt, że buduje się sąsiedzka solidarność, a na ulicy można rozpoznać swojego szewca czy szklarza. Projekt ma też na celu ochronę tych zawodów przed zapomnieniem.

- Ciekawe miałam spotkania np. z panem drukarzem, w zawodzie od 30 lat, bardzo się tym zawodem pasjonuje - mówi Grażyna Skonieczna, jedna z twórczyń projektu.

Aktywiści sfinansowali projekt dzięki wrocławianom, którzy przekazali 1% podatku właśnie na ten cel. Jeśli i w tym roku darczyńcy będą liczni, projekt rozszerzony zostanie na cały Wrocław. Mapka ułatwi wyszukanie fachowca w pobliży, a fachowców uratuje od zapomnienia. Skutkiem czego, może być wystawa zdjęć i historii uczestników.

Posłuchaj więcej o wrocławskiej mapce rzemieślników:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE