Ceny mieszkań we Wrocławiu spadają - zobacz najnowszy raport!

2020-07-08 13:37 Patrycja Nawrocka
Funkcjonalne mieszkanie ze skosami
Autor: DRE W łazience pod skosami wanna jest przy ściance kolankowej, a prysznic wymaga wysokości co najmniej 200 cm. W nowoczesnej w stylu łazience zastosowano drzwi Rim firmy DRE. Projekt Jagoda Nowakowska (praca konkursowa)o

Jak epidemia koronawirusa wpłynęła na rynek nieruchomości we Wrocławiu? W maju ceny nowych jak i używanych mieszkań w stolicy Dolnego Śląska spadły o 0,3% w stosunku do kwietnia. Na rynku wtórnym jest to pierwszy spadek od półtora roku - czytamy w raporcie bankier.pl. Inaczej sytuacja wygląda w Polsce.

Średnia cena ofertowa mieszkań zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym we Wrocławiu zmalała w maju w stosunku do kwietnia. Inaczej w całej Polsce. Nowe mieszkania we Wrocławiu były w maju wyceniane średnio na 8453 zł/mkw, co oznacza obniżkę o 0,3 %.
Ceny w tym okresie spadły jeszcze tylko w Szczecinie i Katowicach, natomiast w Warszawie, Krakowie, Gdańsku i Poznaniu stawki wzrosły nawet o 3%.

O 1,5% względem kwietnia spadła średnia stawka za najmniejsze mieszkania do 38 mkw, kawalerki były wyceniane średnio na 9362 zł/mkw. W górę powędrowały oczekiwania deweloperów oferujących duże mieszkania o powierzchni od 60-90 mkw, wyceniano je średnio na 8 tys. zł/mkw - o 1% wyżej niż w kwietniu.

W relacji rocznej, wycena nowego mieszkania we Wrocławiu wzrosła o ok. 9,5% choć wrocławski rynek pierwotny był jednym z najstabilniejszych. Dla porównania - w Szczecinie wzrosły o ponad 22%, a w Warszawie o ponad 17%.

Na rynku wtórnym we Wrocławiu maj przyniósł nieznaczną obniżkę stawek o 0,3 %. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że to pierwsza obniżka od października 2018 r. Jednak trwające od tego czasu podwyżki sprawiły, że w relacji do maja 2019 r. średnia cena ofertowa używanego mieszkania we Wrocławiu wzrosła o 12%. Nominalnie oznacza to że 1 mkw podrożał o 925 zł.

Najmocniej, bo o ok. 13,5% w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosły oczekiwania osób sprzedających najmniejsze metraże czyli do 38 mkw, wyceniano je na niespełna 10 500 zł/mkw.

- We Wrocławiu od początku roku spadają średnie ceny ofertowe wynajmu, w maju wynajmujący oczekiwali średnio 2102 zł za miesiąc było to ok. 3% mniej względem kwietnia. Choć co roku w maju obserwowaliśmy spadek, to tegoroczna korekta była zdecydowanie mocniejsza. Jeśli popatrzymy na stawki notowane w maju tego roku i porównamy do maja 2019 r. zauważymy, że oczekiwania wynajmujących mieszkania we Wrocławiu spadły w ciągu roku o ponad 8%. Oznacza to dla wynajmujących spadek o 189 zł za miesiąc - mówi Marcin Kaźmierczak z bankier.pl

W maju najmocniej obniżyły się oczekiwania osób wynajmujących duże mieszkania od 60-90 mkw, były one wyceniane na 2677 zł za miesiąc, co dało wynik o blisko 8% niższy niż przed rokiem. Jeśli majowe dane zestawimy z grudniem 2019 i styczniem 2020 (gdy w ogłoszeniach wynajmu wpisywano średnio powyżej 3 tys zł za miesiąc) od początku roku średnia cena ofertowa spadła o ponad 12%. Nominalnie to ok. 400 zł za miesiąc.

- Na obniżkę cen ofertowych wpłynęła przede wszystkim epidemia koronawirusa i zmniejszony popyt. Trzeba wziąć także pod uwagę fakt, że banki zwiększyły kryteria udzielania kredytów, podwyższyły wymagany wkład własny. Dane z maja pokazują, że zmalała liczba udzielonych kredytów o ok. 29% w skali roku - mówi Marcin Kaźmierczak z bankier.pl

Dostęp do kredytów hipotecznych został ograniczony dla osób pracujących w branżach wrażliwych takich jak: turystyka, gastronomia, a także prowadzących własną działalność gospodarczą.

Pierwsze podanie komórek CAR-T u dziecka w Polsce

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.