15 sierpnia to sobota! Kiedy odebrać wolne za święto 15 sierpnia? Sprawdź!

2020-08-13 8:48
15 sierpnia  to sobota! Kiedy odebrać wolne za święto 15 sierpnia? Sprawdź!
Autor: Pixabay.com 15 sierpnia to sobota! Kiedy odebrać wolne za święto 15 sierpnia? Sprawdź!

15 sierpnia to święto, jednak w tym roku wypada w sobotę. Czy zatem można odebrać wolne w innym dniu? Czy możemy liczyć na długi weekend? A jeśli tak, to kiedy można odebrać wolne za święto 15 sierpnia? Sprawdziliśmy.

15 sierpnia - co to za święto?

W sobotę, 15 sierpnia obchodzimy dwa święta: kościelne i państwowe. To właśnie 15 sierpnia w Kościele obchodzi się Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. 15 sierpnia to także święto państwowe - Święto Wojska Polskiego.

Z tej okazji w całej Polsce 15 sierpnia jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Sklepy są zamknięte. Należy również pamiętać, że tego dnia komunikacja miejska funkcjonuje według świątecznego rozkładu jazdy. Oprócz tego w piątek (dzień przed 15 sierpnia) również mogą być nieczynne niektóre urzędy, np. ZUS (ich pracownicy odbierają sobie wolne za święto w sobotę).

15 sierpnia. Kiedy odebrać wolne?

W tym roku święto, które jest ustawowo wolne od pracy, przypada w sobotę. Oznacza to, że pracodawca - za święto przypadające w sobotę - ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi jeden inny dzień wolny. Najczęściej pracodawca odgórnie ustala termin dodatkowego dnia wolnego dla wszystkich pracowników w firmie, często najbliżej tej daty. W tym roku może być to więc 14 sierpnia (piątek) lub 17 sierpnia (poniedziałek). W niektórych firmach istnieje również możliwość indywidualnego ustalenia z pracodawcą, kiedy taki dzień wolny odebrać.

15 sierpnia to jednak nie jedyne święto, które w tym roku wypada w sobotę. W 2020 również 26 grudnia wypada w sobotę, co oznacza, że pracodawcy raz jeszcze będą mieli w obowiązku „oddać” dzień wolny.

Dramat wielu polskich rodzin! Rząd robi cięcia w 500+ ?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE