106 tysięcy studentów we Wrocławiu! Sprawdziliśmy, które kierunki są najpopularniejsze

2022-10-05 15:03
Zdj. poglądowe
Autor: Pixabay.pl

Nowy rok akademicki rozpoczęty! Przejrzeliśmy wrocławskie uczelnie i odpowiadamy, ilu studentów rozpocznie naukę oraz które kierunki są najpopularniejsze w stolicy Dolnego Śląska. Odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Studenci we Wrocławiu. Jest ich około 75 tysięcy, a licząc z podyplomowymi i zaocznymi Urząd Statystyczny doliczył się łącznie 106 555. Trzech na czterech przyjeżdża spoza miasta. Po magisterce lub licencjacie większość zostaje we Wrocławiu. Tu znajduje, często jeszcze w czasie studiów, pierwszą pracę. Zanim jednak rozpoczną karierę zawodową - każdy z nich staje przed wyborem kierunku studiów, a na niektóre z nich ciężko się dostać

- Najpopularniejszymi kierunkami na naszej uczelni w tegorocznej rekrutacji były kierunki: informatyka stosowana w języku angielskim - o jedno miejsce walczyło 15 osób, informatyka stosowana - 10 osób na miejsce, automatyka i robotka - 7 osób na miejsce - mówi Michał Ciepielski z Politechniki Wrocławskiej.

A jak sytuacja wygląda na Uniwersytecie Wrocławskim?

- Największą popularnością cieszyły się takie kierunki jak psychologia, koreanistyka ale także komunikacja wizerunkowa, dziennikarstwo, prawo i filologie - szczególnie angielska, włoska i polska. Z nauk eksperymentalnych najpopularniejsza była biotechnologia mówi Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka uczelni.

Sprawdziliśmy także jak rekrutacja wyglądała na Uniwersytecie Ekonomicznym. Władze uczelni w rozmowie z nami wskazywały, iż gwałtowne zmiany ekonomiczne w naszym kraju doprowadziły do zwiększenia zainteresowania kierunkami oferowanymi przez tą uczelnie.

- Średnia liczba zgłoszeń na kierunkach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia oscylowała między 2 a 6 (osób na jedno miejsce). Tradycyjnie największym zainteresowaniem cieszył się kierunek finanse. Zaraz za nim było zarządzanie a następnie ekonomia - przedstawia profesor Bogusław Półtorak z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Måneskin dla Eska Rock!

Dziś największą uczelnią jest Politechnika Wrocławska – 22,600 studentów. O 800 studentów mniej ma Uniwersytet Wrocławski. Trzecią szkołą pod względem wielkości jest niepubliczna Wyższa Szkoła Bankowa z 15 tysiącami żaków. Po kilka tysięcy studentów mają także Uniwersytet Ekonomiczny (niemal 9000), Uniwersytet Przyrodniczy (7000) i Medyczny (6000).

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE