ZUS weźmie się za bezrobotnych. Koniec życia na zasiłkach i pracy na czarno?

2021-04-20 11:12
ZUS weźmie się za bezrobotnych. Koniec życia na zasiłkach i pracy na czarno?
Autor: pexels ZUS weźmie się za bezrobotnych. Koniec życia na zasiłkach i pracy na czarno?

Szykują się poważne zmiany w urzędach pracy. Już niedługo ZUS przejmie od nich ubezpieczenie zdrowotne osób bezrobotnych. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje właśnie nad wprowadzeniem nowych przepisów, które mają pomóc walczyć z tzw. fikcyjnym bezrobociem. To koniec tzw. życia na zasiłkach i pracy na czarno?

Bezrobocie czy utrata pracy to nic przyjemnego. Szczególnie po wybuchu pandemii wiele osób było zwalnianych z firm lub też musiało zrezygnować z prowadzenia działalności gospodarczej. Według danych GUS na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy liczba osób zarejestrowanych jako bezrobotne w Polsce wzrosła o ponad 86 tys. osób, czyli aż o 26,3 proc. Problem bezrobocia wciąż pozostaje dużym problemem w naszym kraju, jednak faktem jest, że nie każdy zarejestrowany w urzędzie pracy faktycznie nie pracuje. Niekiedy robi to bowiem „na czarno”, a w PUP rejestruje się wyłącznie po to, by mieć ubezpieczenie lub prawo do pobierania zasiłków. Problem fikcyjnego bezrobocia narasta od lat, jednak już wkrótce może się to zmienić. Wszystko za sprawą zmian w przepisach, na mocy których kwestie ubezpieczenia zdrowotnego osób bezrobotnych rozstrzygać będą nie urzędy pracy, ale ZUS. Co to oznacza dla bezrobotnych „pracujących na czarno” lub trwale unikających zatrudnienia? W jaki sposób w przyszłości zostanie rozwiązania kwestia ubezpieczenia zdrowotnego dla bezrobotnych?

ZUS: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia! Komu przysługuje dodatkowy zasiłek?

Raport z anteny 19.04, godz.10

Prawo pracy. ZUS przejmie ubezpieczenie zdrowotne od urzędów pracy

Zmiany w prawie pracy chce wprowadzić Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Opracowuje właśnie projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia, która zastąpić ma dotychczasową ustawę o promocji zatrudnienia w instytucjach i rynku pracy. Główny cel zmian stanowi walka z fikcyjnym bezrobociem, w którym pomóc ma wprowadzenie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak podaje portal money.pl, w ustawie przewidziano oddzielenie statusu osoby bezrobotnej od ubezpieczenia zdrowotnego oraz przekierowanie kwestii tego ubezpieczenia z urzędów pracy do ZUS. Po zmianach ma ono przysługiwać każdemu, kto nie pracuje. Wystarczy, że złoży w Zakładzie Ubezpieczeń Słonecznych wniosek:

  • wykorzystując platformę PUE ZUS,
  • stacjonarnie w placówce ZUS.

Koniec pracy na czarno i życia na zasiłkach?

Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że jeśli ktoś pracuje, będzie ubezpieczony. Natomiast jeśli ktoś straci pracę, będzie jednorazowo składał do ZUS wniosek i uzyska od zakładu ubezpieczenie zdrowotne do momentu znalezienia pracy lub przejścia na emeryturę. Takie rozwiązanie ma wyeliminować sytuacje, gdy bezrobotni pragnący pozostać zawodowo biernymi cyklicznie rejestrują się w urzędach, aby tylko utrzymać prawo do ubezpieczenia zdrowotnego czy zasiłków.

Czy zmiany w przepisach sprawią, że mniej osób zdecyduje się pracować „na czarno”, oficjalnie figurując jako bezrobotne? Nie wiadomo. Eksperci wskazują także, że problem jest złożony i nie można jasno wykazać, iż osoby długotrwale bezrobotne pozostają w rejestrze wyłącznie dla utrzymania ubezpieczenia czy prawa do zasiłku.

Szczegóły dotyczące projektu MRPiT mają zostać przedstawione na przełomie czerwca i lipca.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze