Zmarł Bogusław Nizieński
Były sędzia Sądu Najwyższego, opozycjonista z okresu PRL oraz żołnierz Armii Krajowej, Bogusław Nizieński zmarł 18 maja 2025 roku. Informacja została przekazana za pośrednictwem portalu X, przez Jana Kasprzyka, byłego szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych:
Bardzo smutna wiadomość dotarła do nas na Monte Cassino. Na Wieczną Wartę odszedł sędzia Bogusław Nizieński, wielki Polak, który zawsze stał po stronie Dobra przeciwko złu. Niepodległa Polska była jego największym marzeniem! Niech Bóg da Mu wieczne szczęście - napisał Jan Kasprzyk na portalu X.
Urodzony 2 marca 1928 roku w Wilnie, Bogusław Nizieński podczas II wojny światowej przyjął pseudonim "Sokół". Był łącznikiem komendanta, walczył w strukturach Armii Krajowej, a także należał do Narodowej Organizacji Wojskowej. Po wojnie podjął studia prawnicze i politologię na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Bogusław Nizieński miał 97 lat. Kim był?
Aplikację sędziowską rozpoczął w 1957 r., ale w związku z odmówieniem wstąpienia do PZPR nie orzekał w Krakowie, ale w Bochni, w Sądzie Powiatowym, a następnie w Limanowej. Został skierowany do pracy jako asesor, a po dwóch latach otrzymał nominację sędziowską. Sądził sprawy kryminalne w Sądzie Powiatowym w Krakowie, po kilku latach awansował na sędziego sądu wojewódzkiego.
Do Sądu Najwyższego został powołany w 1990 roku i przewodniczył II Wydziałowi Izby Karnej. Przeprowadzał rehabilitację skazanych w stanie wojennym i później. Po 8 latach, w roku 1998 wszedł w stan spoczynku.
Za swoje zasługi został odznaczony wieloma nagrodami, w tym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 1998 r.), Orderem Orła Białego (przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2008 r.), czy Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości (przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2019 r.). Był doceniany za zasługi dla Rzeczypospolitej Polskiej.
Był także twórcą tzw. "listy Nizieńskiego", która była zestawieniem osób zarejestrowanych przez SB jako tajny tajni współpracownicy, co do których nie zachowały się w archiwum IPN-u materiały operacyjne, stanowiące dowód w procesie lustracji przed sądem lustracyjnym.

Prezydent RP o zmarłym Bogusławie Nizieńskim
Prezydent Andrzej Duda złożył kondolencje rodzinie, bliskim i współpracownikom zmarłego Bogusława Nizieńskiego. Wyrazy głębokiego współczucia i wspomnienia o byłym sędzim Sądu Najwyższego przekazał za pośrednictwem portalu X:
Na Wieczną Wartę odszedł dziś Sędzia Bogusław Nizieński – wielki Polak, niezłomny patriota. Prawnik, społecznik, Żołnierz Armii Krajowej i członek antykomunistycznego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, działacz NSZZ „Solidarność”. Był sędzią Sądu Najwyższego, Rzecznikiem Interesu Publicznego, Kawalerem Orderu Orła Białego – najwyższego odznaczenia Rzeczypospolitej, które otrzymał za zasługi dla niepodległości i walkę o prawo do prawdy w życiu publicznym - napisał na portalu X prezydent RP, Andrzej Duda.
Prezydent podkreślił również, że Bogusław Nizieński był wielkim orędownikiem dekomunizacji, służył Polsce z odwagą, uczciwością i głębokim poczuciem odpowiedzialności. Napisał również, że pozostanie symbolem niezłomnej postawy i wzorem dla kolejnych pokoleń.