- Odkryto ruiny miasta Penico w peruwiańskich górach, datowanego na około 1800 lat p.n.e., co czyni go jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych w Ameryce Południowej.
- Miasto, położone na styku Andów i Amazonki, było ważnym punktem handlowym i rozwijało się w izolacji od innych ówczesnych cywilizacji, tworząc unikatową kulturę.
- Podczas ośmioletnich wykopalisk zidentyfikowano 18 budowli, w tym monumentalną budowlę z rzeźbami i trąbami z muszli, które prawdopodobnie służyły do zwoływania zgromadzeń.
- Odkrycie Penico potwierdza istnienie rozwiniętych, niezależnych cywilizacji przedkolumbijskich i pozwala lepiej zrozumieć strukturę społeczną jednej z najstarszych kultur Ameryki.
- Więcej informacji znajdziesz na eska.pl.
Miasto zbudowane w izolacji od świata
W środę ministerstwo kultury Peru ogłosiło jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat – ruiny starożytnego miasta Penico, które powstało około 1800 lat p.n.e. Zlokalizowane na wysokości 600 metrów n.p.m., miasto znajdowało się na styku trzech krain geograficznych: wybrzeża Pacyfiku, Andów i dorzecza Amazonki.
Jak wskazują naukowcy, Penico rozwijało się w pełnej izolacji od pozostałych cywilizacji, tworząc unikatową kulturę. – Budowniczowie urzeczywistniali wyłącznie własne idee i pomysły, nie mogli bowiem korzystać z doświadczeń reszty świata – podkreślają eksperci.
Centrum handlu i kontaktów międzykulturowych
Penico było ważnym ośrodkiem wymiany towarowej pomiędzy mieszkańcami andyjskich dolin i ludami Amazonii. Jego położenie sprzyjało rozwojowi kontaktów handlowych, a także politycznych i kulturowych. – „Miasto powstawało w strategicznym miejscu dla handlu i kontaktów między ludami zamieszkującymi wysokogórskie tereny Andów i niziny Puszczy Amazońskiej” – powiedziała archeolożka Ruth Shady w rozmowie z „The Telegraph”.
Prace badawcze i konserwatorskie trwały aż osiem lat. W ich trakcie zidentyfikowano aż 18 budowli, które służyły jako siedziby instytucji publicznych oraz domy mieszkalne. Odkrycie pozwala lepiej zrozumieć strukturę społeczną i funkcjonowanie jednej z najstarszych cywilizacji na kontynencie.
Monumentalne budowle i tajemnicze instrumenty
Największe zainteresowanie archeologów wzbudziła monumentalna budowla odnaleziona w centrum miasta. W jej wnętrzu znaleziono bogato zdobione rzeźby oraz trąby wykonane z ogromnych muszli. Naukowcy przypuszczają, że służyły one do zwoływania zgromadzeń publicznych. – „Były to instrumenty, które służyły niegdyś w andyjskich górach do wzywania ludności gór na publiczne zgromadzenia” – podają badacze.
Odkrycie Penico wzmacnia hipotezy o istnieniu silnie rozwiniętych, choć niezależnych cywilizacji przedkolumbijskich. Specjaliści są przekonani, że miasto należy do jednej z najstarszych kultur Ameryki, która do tej pory pozostawała niemal całkowicie nieznana współczesnej nauce.
Oprac. Marcin Paczkowski, źródło: PAP.
Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!
Niezwykłe odkrycia archeologiczne w Toruniu! Zobacz zdjęcia!