Zaćmienie słońca 2021

i

Autor: Pixabay.com

Zaćmienie Słońca 2021. Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce już 10 czerwca. O której? Jak je obserwować?

2021-06-10 11:59

Zaćmienie Słońca 2021. Już w czwartek, 10 czerwca, mieszkańcy Polski obserwować będą mogli częściowe zaćmienie słońca. O której można je zobaczyć? Gdzie w Polsce widoczne będzie najlepiej, a gdzie najsłabiej? Przeczytaj nasz artykuł, sprawdzamy, kiedy będziesz mógł zaobserwować zaćmienie słońca w sowim mieście.

Zaćmienie Słońca 10 czerwca, w formie częściowej, obserwować będzie można w większej części Europy i Azji. Natomiast więcej szczęścia będą mieli mieszkańcy Kanady, Rosji i Grenlandii. Tam zobaczyć będzie można pierścieniowe zaćmienie Słońca (znane też jako obrączkowe)! Obserwatorzy, na niebie ujrzeć będą mogli pierścień ognia, który powstaje, gdy księżyc całkowicie przesłoni tarczę słoneczną.

Zaćmienie Słońca: kiedy się rozpocznie?

Wróćmy jednak do naszego kraju. Częściowe zaćmienie Słońca 10 czerwca będzie pierwszym tego rodzaju zjawiskiem od sześciu lat, które zaobserwować będzie można na obszarze całej Polski. Rozpocznie się ono około godz. 11.45, zaś zakończy się przed 14. Maksimum zobaczymy - w zależności od rejonu kraju - między 12.45 a 13.

W których miastach będzie najlepiej widać zaćmienie Słońca? Najlepsza widoczność w Warszawie będzie o 12:54, w Krakowie o 12:50, a w Katowicach o 12:48.

Najbardziej spektakularny widok, czyli tarczę Słońca zasłoniętą aż w 16 procentach, zobaczyć będą mogli mieszkańcy północno-zachodniej części Polski - tam też zjawisko rozpocznie się najwcześniej. Jednak w mniejszym bądź większym stopniu, obserwować można je będzie w całym kraju. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że pogoda wówczas dopisze i niebo będzie bezchmurne.

Częściowe zaćmienie słońca - jak je bezpiecznie obserwować?

Jak obserwować zaćmienie słońca? Przede wszystkim należy pamiętać o bezpieczeństwie! Spoglądanie wprost na Słońce gołym okiem grozi uszkodzeniem lub nawet utratą wzroku! Najbezpieczniejszą formą obserwacji jest projekcja - czyli rzut obrazu Słońca na płaszczyznę. By chronić wzrok, posługiwać można się również kliszą fotograficzną, szkłem spawalniczym czy nawet okopconą szybką. Trzeba jednak być ostrożnym i nawet za pomocą tych przedmiotów, nie można zbyt długo patrzeć na tarczę słoneczną.

Czym jest zaćmienie Słońca? Dochodzi do niego wówczas, gdy księżyc wchodzi w położenie między Słońcem a Ziemią. Nasz naturalny satelita blokuje wówczas światło słoneczne, które dochodzi do naszej planety.

Kolejna okazja do obejrzenia częściowego zaćmienia Słońca będzie dopiero za rok - 25 października 2022 r.

Raport z Anteny 02.06