Pieniądze

i

Autor: pixabay.com Wyższy dodatek osłonowy. Jest jeden warunek! Co trzeba zrobić?

Wyższy dodatek osłonowy. Jest jeden warunek! Co trzeba zrobić?

2022-01-26 8:46

Wyższy dodatek osłonowy mogą dostać mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem. Niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) - informuje PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka. Ile można zyskać składając wniosek?

Rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka wyjaśnił, że odbiorcami dodatku osłonowego w podstawowej wysokości są te gospodarstwa domowe, które spełniają określone w ustawie kryteria dochodowe. Od dochodu zależy również wysokość dodatku osłonowego. Obecnie o wyższe świadczenie mogą ubiegać się osoby ogrzewające swoje domostwo węglem lub paliwami węglopochodnymi. Źródłem ogrzewania jest: kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy. Takie źródło musi być jednak wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Co więcej ustawa pozwoli otrzymać wyższą kwotę dodatku osłonowego tym gospodarstwom, które nie uzyskały jeszcze wpisu do CEEB, ale już złożyły do niej wniosek. Ile pieniędzy można zyskać? Szczegóły poniżej.

Spis treści

  1. Wyższy dodatek osłonowy. Dla kogo jeszcze?
  2. Wyższy dodatek osłonowy. Ile można zyskać?

CZYTAJ TAKŻE: Specjalna ULGA PODATKOWA, by ściągnąć Polaków z zagranicy. Otrzymają nawet KILKADZIESIĄT tysięcy złotych!

Wyższy dodatek osłonowy. Dla kogo jeszcze?

W przypadku gdy zainteresowani otrzymaniem dodatku osłonowego mieszkają w budynku korzystającym z ciepła z sieci ciepłowniczej, ogrzewany jest on drewnem, pelletem czy gazem, mogą złożyć wniosek o przyznanie świadczenia w podstawowych wysokościach.

- W praktyce oznacza to, że mieszkańcy domów lub mieszkań, które są ogrzewane np. piecem węglowym, nie będą musieli mieć wpisu do CEEB - wystarczy potwierdzenie złożenia wniosku o taki wpis, aby otrzymać wyższe świadczenie. Te ważne i niezbędne zmiany w prawie są częścią dużego pakietu rozwiązań służących ochronie odbiorców w aktualnej sytuacji - powiedział rzecznik MkiŚ.

Wyższy dodatek osłonowy. Ile można zyskać?

Aktualnie wysokość dodatku osłonowego wynosi:

  • Przy jednoosobowym osobowym gospodarstwie domowym 400/500 zł, jeśli jej dochód nie przekroczy 2100 zł.
  • Przy gospodarstwie 2-3 osobowym jest to 600/750 zł, o ile dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.
  • Przy gospodarstwie 4-5 osobowym 850 zł/1062,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.
  • Przy gospodarstwie 6 i więcej osobowym 1150 zł/1437,50 zł, jeśli dochód nie przekroczy 1500 zł miesięcznie na osobę.

Wyższy dodatek osłonowy - w wysokości górnych granic podstawowego dodatku, czyli kolejno: 500, 750, 1062,50, 1437,50 zł - przysługuje tym gospodarstwom domowym, które po pierwsze spełniają kryteria dochodowe, po drugie ich głównym źródłem ogrzewania jest źródło ogrzewania zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

Tajemnicza przesyłka w Krakowskim Sądzie Okręgowym
Sonda
Dodatek osłonowy to dobry pomysł na walkę z inflacją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE