Pokój na Lato narodził się z potrzeby. Potrzeby zakorzenienia kultury w przestrzeni, która na pierwszy rzut oka wydaje się trudna, niedookreślona, tymczasowa. Jak mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, to "trochę dom kultury, trochę miejsce nowoczesne, a trochę rezerwat, wycięty z przestrzeni miejskiej". Pawilon ma nie tylko oswajać mieszkańców z planami budowy nowego gmachu muzeum, ale też oferować oddech od przebodźcowanego życia codziennego.
Od samego początku Pokój na Lato stawia na różnorodność — wydarzenia kulturalne, które nie tylko bawią, ale też skłaniają do myślenia. Nie inaczej będzie w sezonie 2025.
TAXI, czyli koncert na otwarcie
Inauguracja tegorocznej edycji nastąpi 17 maja, w ramach warszawskiej Nocy Muzeów. Tego wieczoru na scenie pojawi się wyjątkowy skład: Łona x Konieczny x Krupa. Projekt "TAXI" to muzyczna podróż przez opowieści taksówkarzy i pasażerów, spisana przez Łonę i Zuzę Głowacką. Warstwa tekstowa łączy reportaż z osobistymi refleksjami, a muzyka — za sprawą Koniecznego i Krupy — dodaje opowieściom pulsującego rytmu nocnego miasta.
Przestrzeń spotkań i słowa
W kolejnych tygodniach Pokój na Lato zaprasza na koncerty m.in. Natalii Przybysz (7 czerwca), Ofelii (12 lipca), Meli Koteluk (29 sierpnia) i duetu Skalpel (30 sierpnia). Muzyce towarzyszyć będą wydarzenia literackie i rozmowy z osobowościami świata kultury.
W ramach cyklu "Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona?" — inspirowanego poezją Wisławy Szymborskiej — odbędą się spotkania z Natalią Kusiak, Oriną Krajewską, Urszulą Chowaniec, Natalią Skoczylas i Oliwią Bosomtwe. To kontynuacja formatu, który od 2022 roku przyciąga publiczność ceniącą głębokie, humanistyczne rozmowy.
Lato krótkich książek i Techstorie"
Nie zabraknie też książek. Klub czytelniczy prowadzony przez Macieja Marcisza i Annę Wysocką w tym sezonie zaprasza do lektury krótkich, ale ważnych powieści: "Mój Giovanni" Jamesa Baldwina, "49 idzie pod młotek" Thomasa Pynchona i "Witaj, smutku" Francoise Sagan.
Nowością (choć kontynuowaną) będą także dyskusje o technologiach w ramach podcastu "Techstorie". Sylwia Czubkowska i Joanna Sosnowska zapraszają do rozmów o cyfrowym świecie pod hasłem "Ech, ten Tech". W programie m.in. kwestie cyberbezpieczeństwa i wpływu gigantów technologicznych na nasze życie.
Pokój na Lato to coś więcej niż letni pawilon. Jeśli szukasz miejsca, które oferuje coś więcej niż rozrywkę — gdzie można się zasłuchać, zadumać, spotkać z innymi — to idealny adres dla ciebie. Śledź program w mediach społecznościowych projektu i rezerwuj wieczory. Kultura wraca na skarpę.
Źródło: PAP, Onet.pl