Wybory prezydenckie 2025. PKW przekazała pierwsze informacje
W niedzielę, 18 maja w całej Polsce odbywa się głosowanie w wyborach prezydenckich 2025. Lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 7.00, a zostaną zamknięte o godzinie 21.00. Nadal obowiązuje cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą surowe konsekwencje. Szczegółowo pisaliśmy o tym w materiale poniżej:
Cisza wyborcza obowiązuje każdego. Można ją złamać nieświadomie i słono za to zapłacić!
O godzinie 9.30 odbyła się pierwsza konferencja Państwowej Komisji Wyborczej. Jak podano, od początku trwania ciszy wyborczej popełniono trzy przestępstwa, 63 wykroczenia z Kodeksu wykroczeń oraz 56 z Kodeksu wyborczego. Początek głosowania odbył się jednak bez incydentów.
- Początek głosowania o godz. 7 odbył się bez żadnych incydentów. Żadna z okręgowych komisji wyborczych nie zgłosiła do Państwowej Komisji Wyborczej informacji, by jakiś lokal nie został otwarty o czasie - przekazał przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej sędzia Sylwester Marciniak.
Dodał, że oznacza to, że nie wydarzyło się nic w pierwszych godzinach głosowania, co mogłoby przedłużyć głosowanie zaplanowane do godz. 21.
Podczas niedzielnej konferencji prasowej PKW jej przewodniczący przekazał, że otrzymał informację z Obwodowej Komisji Wyborczej w Tarnowie, gdzie część wyborców uznała, że karty do głosowania zostały sfałszowane, ponieważ miały ścięty górny róg.
Prawy górny róg karty do głosowania jest we wszystkich kartach ścięty. Jest to element ułatwiający dla wyborców, którzy używają nakładek na karty do głosowania sporządzonych w alfabecie Braille'a - zapewnił Marciniak.
Marciniak zaznaczył, że odnotowano także dwa "nie do końca potwierdzone" przypadki udziału członków komisji wyborczych w stanie wskazującym na użycie alkoholu.
W jednym przypadku kiedy zastępca przewodniczącego odprowadzał członka komisji na komisariat policji, żeby sprawdzić, czy nie jest w stanie nietrzeźwości, ten członek po prostu uciekł. W drugim przypadku (...) wykazano 0,18 promila alkoholu - powiedział.
Marciniak odniósł się też do sprawy wiceministra sprawiedliwości Arkadiusza Myrchy, który miał udostępnić podczas ciszy wyborczej grafikę zachęcającą do głosowania na popieranego przez niego kandydata.
Jeżeli chodzi o osoby, które zajmują funkcje publiczne (...) powinny świecić przykładem (...). Takie zachowanie jest niedopuszczalne - ocenił. Dodał, że jeśli zarzuty się potwierdzą, to taka osoba powinna ponieść odpowiedzialność za wykroczenie lub przestępstwo
Oprócz konferencji o godz. 9.30 zaplanowano jeszcze trzy inne: o godz. 13.30 - podana zostanie m.in. frekwencja wyborcza na godz. 12.00; o godz. 18.00 - będzie informacja o frekwencji na godz. 17.00; ostatnia konferencja PKW zaplanowana jest na godz. 22.00, by podsumować dzień głosowania.