Wszystkich Świętych na drogach. Tragiczny bilans wypadków w piątek

i

Autor: Policja Podkarpacka

Wszystkich Świętych na drogach. Tragiczny bilans wypadków w piątek

2022-10-29 9:41

Tylko w piątek policjanci odnotowali 77 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób, a 75 zostało rannych - poinformował w sobotę nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP. Dodał, że policjanci zatrzymali ponad 300 nietrzeźwych kierowców.

W okresie Wszystkich Świętych policjanci prowadzą wzmożone kontrole w ruchu drogowym i w rejonach nekropolii. Do zadań funkcjonariuszy pełniących w tym czasie służbę należy m.in. zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju i drogach prowadzących do cmentarzy. W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci kierują ruchem. Podczas kontroli policjanci zwracają szczególna uwagę na przekraczanie dozwolonych limitów prędkości czy nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych; kontrolują także trzeźwość kierowców.

Jak poinformował nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, w piątek w związku z wyjazdami na długi weekend odnotowywano wzmożony ruch, zwłaszcza na drogach wyjazdowych z dużych miast. Dodał, że nad bezpieczeństwem podróżnych czuwało ok. 5 tys. policjantów pionu ruchu drogowego.

W piątek 77 wypadków, 9 osób nie żyje 

Policjanci odnotowali tego dnia 77 wypadków drogowych, w których zginęło dziewięć osób - w tym trzy piesze - oraz 75 rannych. - Mimo naszych wspólnych apeli aż 304 osoby zostały zatrzymane za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu - przekazał nadkom. Opas.

Dodał, że 77 wypadków, do których doszło w piątek, to o 14 mniej niż w piątek, 29 października ubiegłego roku. Odnotowano również o 26 mniej osób rannych. - Natomiast kierowców, którzy spożyli alkohol i wsiedli za kierownicę, było w tym roku niestety o 83 więcej - powiedział Opas. Dodał, że o cztery osoby więcej było także ofiar śmiertelnych.

Tu śpią nasi przyjaciele. Cmentarze dla zwierząt w Koniku Nowym pod Warszawą

Policja apeluje do pieszych i kierowców

- Wcześnie zapadający zmrok, jesienna pogoda wpływają niekorzystnie na warunki podróżowania. Również opady atmosferyczne zmniejszają w tym czasie widoczność. Po raz kolejny apel do pieszych, bo wśród dziewięciu ofiar trzy osoby to osoby piesze i wstępne okoliczności zdarzeń w dwóch przypadkach wskazują na to, że przyczynili się oni do powstania tych tragicznych w skutkach wypadków - powiedział.

Nadkom. Opas zaapelował do pieszych o noszenie odblasków w sposób widoczny dla kierowców. - Mogą to być takie elementy jak kamizelka, opaska, czy odblaskowy breloczek, które podniosą znacznie bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego - powiedział.

Policjant poprosił również o stosowanie się uczestników ruchu drogowego do poleceń i wskazówek policjantów, którzy - jak powiedział - w wielu miejscach podejmują ręczne kierowanie ruchem. Zaapelował również o rozsądek i o nie wsiadanie za kierownicę po alkoholu.

- Jeżeli nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy jesteśmy gotowi do podróży, bo chociażby dnia poprzedniego spożywaliśmy alkohol, proszę o rezygnację z tych planów, o skorzystanie z komunikacji publicznej, czy może mniej doświadczonego, ale trzeźwego i wypoczętego kierowcy" - zaznaczył.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że podczas ubiegłorocznych Wszystkich Świętych doszło do 129 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 151 zostało rannych. W zeszłym roku policjanci tylko podczas dwóch dni zatrzymali 535 kierujących pod wpływem alkoholu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE