Woda wdarła się do tunelu metra i uwięziła pasażerów. 12 osób nie żyje!

i

Autor: PAP/EPA/FEATURECHINA

Woda wdarła się do metra i uwięziła pasażerów. 12 osób nie żyje! [WIDEO]

2021-07-21 13:07

Do 18 wzrosła w środę liczba ofiar śmiertelnych powodzi spowodowanych przez „burzę tysiąclecia” trwającą od soboty w środkowej części Chin. Około 200 tys. osób zostało ewakuowanych – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”. 12 osób zginęło w mieście Zhengzhou, gdzie woda wdarła się do tuneli metra i uwięziła pasażerów w zalanym pociągu.

12 osób zginęło w mieście Zhengzhou, stolicy prowincji Henan, gdzie wzbierająca woda wdarła się do tuneli metra i uwięziła pasażerów w zalanym pociągu. Niektórzy publikowali w internecie rozpaczliwe apele o pomoc i nagrania z wnętrza wagonów, gdzie poziom wody się podnosił. - Woda dotarła na wysokość mojej klatki piersiowej. Byłem przerażony, ale najstraszniejsza nie była woda, tylko wyczerpujące się zapasy powietrza w wagonie – napisał w mediach społecznościowych jeden z ocalałych. Według władz miasta z zalanego metra uratowano ponad 500 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Powódź w Niemczech. Ratownicy widzą niewielkie szanse na znalezienie żywych osób

Woda wdarła się do tunelu metra i uwięziła pasażerów. W Chinach trwa „burza tysiąclecia”

Jak podaje PAP chińskie media określają ulewy w Zhengzhou mianem „burzy tysiąclecia”. W chińskich sieciach społecznościowych pojawiły się nagrania ulic zmieniających się w wartkie potoki, które zabierają samochody i części budynków. Na jednym z filmików widać dziesiątki pojazdów pływających w błotnistej żółtobrązowej wodzie.

- Z powodu deszczu władze 12-milionowego miasta wstrzymały kursowanie autobusów. „Dlatego wielu ludzi jechało metrem i doszło do tragedii” – powiedział Agencji Reutera mieszkaniec Zhengzhou, przedstawiony nazwiskiem Guo.

W pobliskim mieście Gongyi, również leżącym nad Żółtą Rzeką, waliły się budynki i osuwała się ziemia. Zginęły tam co najmniej cztery osoby, a niektóre okoliczne wsie zostały odcięte od energii elektrycznej na ponad 24 godziny – podał „SCMP”.

Powodzie i fale upałów na świecie. Winne zmiany klimatu

Podobnie jak niedawne tragiczne w skutkach powodzie w Europie oraz fale upałów nawiedzające Amerykę Północną, rekordowe ulewy w Chinach wiązane są ze zmianami klimatu – pisze Agencja Reutera, powołując się na opinię naukowców.

- Wspólnym mianownikiem jest wyraźnie globalne ocieplenie. Takie ekstremalne zdarzenia pogodowe będą zapewne w przyszłości częstsze. Potrzeba, aby władze (miast, prowincji i kraju) opracowały strategie, by się do takich zmian przystosować – ocenił profesor nauk o atmosferze z Uniwersytetu Hongkońskiego Johnny Chan.

Śmiertelny wypadek na DK 3
Sonda
Czy obawiasz się powodzi i innych gwałtownych zjawisk związanych z pogodą w Polsce?