małpia ospa w Polsce

i

Autor: Getty Images

Wirus małpiej ospy ZMIENIA NAZWĘ? WHO wyjaśnia dlaczego!

2022-06-23 10:43

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła rozpoczęcie prac grupy ekspertów z całego świata nad zmianą nazwy wirusa małpiej ospy, jego kladu oraz choroby, którą wywołuje. "Małpy są zwykle kojarzone z globalnym południem, głównie z Afryką, a czarnoskórzy często porównywani byli do tych zwierząt; żadna nazwa wirusa nie powinna wspierać tego zjawiska" - zaznaczył prof. Moses John Bockarie z Uniwersy

Na kilka dni przed ogłoszeniem przez WHO decyzji o podjęciu prac nad zmianą nazwy wirusa, grupa 29 naukowców opublikowała list, w którym wezwała do "bezzwłocznej zmiany porzucającej dyskryminujący i stygmatyzujący język". W piśmie zaznaczono szczególną potrzebę zmiany nazw kladów wirusa (grup mających wspólnego przodka - PAP) z obecnych "Zachodnia Afryka", "Centralna Afryka" i "Basen Konga" - podało w środę AFP.

"Teraźniejszy wzrost zakażeń wirusem małpiej ospy ma naprawdę niewiele wspólnego z Afryką, tak jak fale i warianty Covid-19 mają niewiele wspólnego z nietoperzami z Azji, z których przed kilkoma laty wirus przeniósł się na człowieka"

" - zauważył Olivier Restif, epidemiolog z Uniwersytetu w Oksfordzie.

Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy - według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) - ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

 

Z 2,1 tys. przypadków odnotowanych w tym roku 84 proc. zarejestrowano w Europie, 12 proc. w obu Amerykach i 3 proc. w Afryce. WHO ogłosi nowe nazwy związane z wirusem "tak szybko, jak to możliwe" - zapewnił dyrektor organizacji Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Tragiczny wypadek we Wrocławiu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE