Prawosławna Wielkanoc

i

Autor: pixabay.com Prawosławna Wielkanoc

Prawosławna Wielkanoc - kiedy wypada w 2022 roku?

2022-04-09 7:39

Dla katolików i prawosławnych Święta Wielkanocne są tak samo ważne. Ci drudzy obchodzą je jednak w innym terminie. Kiedy w 2022 roku wypada prawosławna Wielkanoc? Dowiedzcie się tego z naszego artykułu.

Święta Wielkanocne to najważniejsze wydarzenie w kalendarzu liturgicznym chrześcijan każdego obrządku. Większość wiernych w Polsce to katolicy. Dla nich Niedziela Wielkanocna wypada 17. kwietnia. Dzień poprzedzają obchody Wielkiego Tygodnia. Świętuje się również Poniedziałek Wielkanocy, który jest okazją do oblewania się wodą na Śmigus-dyngus. Wiele ze znanych katolikom obrzędów znaleźć można także u prawosławnych i członków Kościołów Wschodnich. Oni świętują jednak w innym terminie. Powodem jest korzystanie z kalendarza juliańskiego. Różnica między datami może wynosić nawet pięciu tygodni! Jak będzie w tym roku? W dalszej części artykułu znajdziecie datę prawosławnej Wielkanocy 2022.

Ukraińskie kobiety rodzą w Polsce

Wielkanoc prawosławna 2022 - DATA

W Kościołach Prawosławnych Wielkanoc określana jest mianem Paschy, Zmartwychwstania Chrystusowego, Zmartwychwstania Pańskiego lub Paschą Chrystusową. Katolicy i prawosławni dzielą wiele zwyczajów, jak na przykład malowanie jajek i święcenie pokarmów. Daty obchodów są jednak inne. Prawosławie pozostało bowiem przy kalendarzu juliańskim, który jest tzw. kalendarzem solarnym. Przez to też prawosławni świętują Wielkanoc później niż katolicy. W 2022 roku różnica będzie jednak niewielka. Prawosławna Wielkanoc 2022 wypada 24 kwietnia, czyli zaledwie tydzień po tym, gdy zmartwychwstanie Chrystusa ogłoszone zostanie w katolickich kościołach.