Koronawirus

i

Autor: pixabay.com Koronawirus

Wariant MU odporny na szczepionki? Co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa?

2021-09-06 10:15

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że przygląda się nowej mutacji koronawirusa, którą oznaczono grecka literą Mu. Ten wariant posiada cechy mutacji Alfa, Beta i Delta. Wirusolodzy zadają sobie pytanie, czy wariant Mu oprze się szczepionkom. Sprawdźcie, co wiadomo o nowej mutacji.

Wariant MU - co wiadomo o nowej mutacji koronawirusa? Warto dziś zadać takie pytanie. Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała niedawno o tym, że monitoruje sytuacje związaną z rozprzestrzenianiem się kolejnego wariantu koronawirusa, która oznaczono grecką literą Mu. Znany jest od stycznia, kiedy to pierwsze przypadki wykryto w Kolumbii. Stad pierwotna nazwa "wariant kolumbijski". Obecnie jest odpowiedzialny za około 40% zakażeń w tym kraju i rozprzestrzenia się po Ameryce południowej i północnej. Wariant, oznaczany początkowo kodem B.1.621, wykryto też w Polsce - 4 przypadki w województwie pomorskim w lipcu (dane na wrzesień 2021 nie mówią o potwierdzeniu kolejnych przypadków w naszym kraju). Dlaczego zaś warto śledzić informacje dotyczące wariantu Mu? Powodem są obawy wirusologów związane z działaniem szczepionek w przypadku tej konkretnej mutacji.

Pierwszy taniec Karoliny Małysz na weselu

Wariant Mu koronawirusa - co o nim wiadomo?

Wariant Mu odkryto w styczniu w Kolumbii. Od tamtego czasu przypadki stwierdzono w 39 krajach na całym świecie, w tym w 20 państwach Europy. W Polsce nie potwierdzono nowych zakażeń wariantem Mu poza 4 przypadkami w lipcu. Najwięcej wykrytych zarażeń notuje się w obu Amerykach. W USA rozprzestrzenił się już na terenie 47 stanów, jednak odpowiada zaledwie za około 1% zakażeń (w Stanach dominuje wariant Delta). Nie znaczy to, że wariant Mu można bagatelizować. Wyniki badań są niepokojące - chodzi o działanie szczepionek w tym wypadku.

Wariant Mu - szczepionki nas przed nim nie ochronią?

WHO ostrzegła, że Mu może posiadać zdolność przezwyciężania odporności poszczepiennej i poinfekcyjnej. Posiada on bowiem cechy wariantów Alfa, Beta i Delta, których niektóre zmutowane białka wykazują zdolność tzw. "ucieczki immunologicznej". Określenie zagrożenia, jakie stwarza wariant Mu, wymaga jednak dalszych badań.

Wariant Mu - objawy

Dostępne materiały nie mówią o żadnych wyjątkowych objawach wywoływanych przez wariant Mu. Przypomnijmy, że typowe objawy COVID-19 to między innymi utrata węchu i smaku, gorączka, duszności, bóle głowy, gardła i mięśni, zmęczenie, kaszel, duszności i biegunka.