W Polsce powstał rezerwat węży! Żyją w nim gady mające prawie metr długości

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

W Polsce powstał rezerwat węży! Żyją w nim gady mające prawie metr długości

2023-01-19 12:22

Rezerwat węży utworzono zarządzeniem Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu. Znajduje się na terenie zrekultywowanego wyrobiska poeksploatacyjnego kopalni wapienia w gminie Gogolin. Według badań znajduje się tam właśnie najliczniejsze siedlisko gniewosza plamistego w kraju!

Gniewosz plamisty to gatunek węża występującego w wielu miejscach Europy i zachodniej Azji. Spotkać można go również w Polsce Samica tego gatunku osiąga nawet 90 cm długości, przeważnie dorosłe osobniki tego gatunku mają jednak około 50 cm długości. Gniewosze znajdują się pod ścisłą ochroną w naszym kraju. Mimo iż są niegroźne dla człowieka, to ze względu na swój wygląd często mylone są ze żmiją zygzakowatą i padają ofiarą wystraszonych turystów. Często giną również pod kołami samochodów lub rozszarpywane są przez psy. Na młode gniewosze potrafią polować również dziko żyjące i wchodzące koty. Barwa ciała tego węża jest rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic bywa szara lub gliniastoszara. Od żmii odróżnia go między innymi okrągła źrenica oka i łagodnie zaokrąglany pysk. Gniewosze odżywają się głównie jaszczurkami i małymi padalcami, płazami, pisklętami, a nawet drobnymi ssakami.

Te odkrywcze hity mają 20 lat! Pamiętacie wszystkie?

Rezerwat węży w Polsce

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu z myślą o ochronie cennego siedliska gniewosza plamistego utworzył pierwszy na terenie województwa opolskiego faunistyczny rezerwat przyrody. Rezerwat nie jest udostępniony i nie wolno przebywać na jego terenie bez specjalnego pozwolenia. Rezerwat sprzyja zarówno rozrodowi tego gatunku, jak również stanowi doskonałą bazą żywieniową. Miejsce to zamieszkują nie tylko rzadko już spotykane w Polsce gatunki węży lecz również innych zwierząt w tym przedstawiciele gatunków:

  • żaby zwinki
  • rzekotki drzewnej
  • nadobnika włoskiego
  • siwoszka błękitnego
  • traszki grzebieniastej

Rezerwat obejmuje ochroną prawną powierzchnię 28,18 ha.

QUIZ. Poznasz film po krótkim cytacie? Kinoman musi zdobyć maksa

Pytanie 1 z 10
"Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego, jak banda indywidualistów" to...