Merito

i

Autor: Materiały prasowe, Materiały prasowe

Merito

Twoje dziecko idzie na studia? Pomóż mu wybrać dobrze!

2024-07-15 12:35 Materiał sponsorowany

Twoje dziecko zdało właśnie maturę i stoi przed wyborem odpowiedniego kierunku studiów? To ważna decyzja w życiu młodego człowieka, a Ty jako rodzic musisz go wesprzeć. Dowiedz się, jak pomóc dziecku wybrać szkołę i zawód, by nie doświadczyło wypalenia i czerpało satysfakcję z nauki i pracy.

Jak pomóc dziecku w wyborze studiów?

Maturzyści z pokolenia Z stoją przed trudnym wyborem kierunku i trybu studiów. Młodzi ludzie wchodzą na zupełnie inny rynek pracy niż Ty kiedyś. Sytuacja zawodowa ciągle się zmienia, jedne zawody znikają, a w ich miejsce pojawiają się takie, o których do niedawna nikt by nie pomyślał.

Dodatkowo rozwój sztucznej inteligencji pomaga zautomatyzować wiele procesów, które dotąd wykonywano ręcznie. Szacuje się, że osoba z pokolenia Z zmieni zawód nawet 11 razy w ciągu swojej kariery.

Co to oznacza dla Twojego dziecka? Musi być przede wszystkim elastyczne. To właśnie dlatego dziś lepiej stawiać na mocne strony nastolatka, jego pasje i dziedziny, w których dobrze się czuje, a nawet ma w niej jakieś osiągnięcia, niż na zawody-pewniaki, które miałyby jedynie zapewnić młodej osobie godne zarobki.

Merito

i

Autor: Materiały prasowe, Materiały prasowe

Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc dziecku w wyborze studiów, pomyślcie wspólnie o kierunkach związanych z zainteresowaniami nastolatka, a jednocześnie dającymi elastyczność na rynku pracy. Jedną z takich dyscyplin jest psychologia, po której ukończeniu można wykonywać ok. 2400 zawodów.

Sprawdźcie razem katalog dostępnych kierunków studiów licencjackich i inżynierskich I stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich na Uniwersytetach WSB Merito. To uczelnie, które nie tylko oferują szeroki wybór kierunków, ale są też nastawione na praktyczne nauczanie. Studenci zdobywają umiejętności przydatne podczas pracy i stają się fachowcami w swoich dziedzinach.

Programy studiów w WSB Merito są wciąż aktualizowane i dostosowywane do trendów na rynku pracy w porozumieniu z pracodawcami. Dzięki temu absolwenci są gotowi do wykonywania wybranego zawodu od razu po zakończeniu studiów.

Osoby o szerokich zainteresowaniach mogą też uczestniczyć w interdyscyplinarnych projektach, które pozwalają na wieloobszarowy rozwój. W ten sposób Uniwersytety WSB Merito jeszcze lepiej przygotowują studentów do poruszania się po dynamicznym rynku pracy.

Co należy wziąć pod uwagę, wybierając zawód?

Zainteresowania Twojego dziecka to nie jedyne kryterium, które trzeba uwzględnić przy wyborze studiów i przyszłego zawodu. Ważne kwestie to także:

  • temperament,
  • osobowość,
  • typ inteligencji,
  • wyznawane wartości,
  • otwartość na doświadczenie,
  • ekstrawersja lub introwersja,
  • niska neurotyczność,
  • stabilność emocjonalna,
  • poziom pobudzenia,
  • strategie radzenia sobie ze stresem.

Bardzo ważna jest tutaj Twoja rola jako świadomego rodzica, który wie, jak wesprzeć swoje dziecko. Nie ma jednego sposobu, jak pomóc dziecku wybrać studia. Wiele zależy od tego, jaki jest Twój nastolatek i czego potrzebuje.

Jednak to, co może być ważne dla każdego przyszłego studenta, to np. możliwość łączenia pracy z nauką, ułatwione formalności i zajęcia dopasowane do potrzeb osób uczących się.

Wszystko to zapewniają Uniwersytety WSB Merito, które udostępniają różne formy i sposoby realizacji studiów, dbają o wysoką jakość obsługi administracyjnej i prowadzą badania satysfakcji wśród studentów i absolwentów.

Jak być doradcą zawodowym swojego dziecka?

Jeśli naprawdę chcesz pomóc swojemu dziecku wybrać takie studia i taki zawód, które zapewnią mu satysfakcję i zadowolenie, bądź dobrym słuchaczem. Staraj się nie dawać nastolatkowi rad, a zamiast tego zauważ i uznaj jego obawy i emocje. Nie zbywaj dziecka i nie bagatelizuj tego, z czym się mierzy – nie mów, że na pewno sobie poradzi albo że wszystko będzie dobrze. Okaż wyrozumiałość, empatię i swoją obecność w razie potrzeby.

Przede wszystkim jednak – nie wybieraj za nastolatka! Jeśli tego potrzebuje, przypomnij mu o jego mocnych stronach i osiągnięciach. A gdy chwalisz swoje nastoletnie dziecko, nie rób tego w sposób oceniający. Co to znaczy? Zamiast mówić, że syn jest świetny z matematyki, doceń wysiłek, jaki wkłada w systematyczne rozwiązywanie zadań. Zamiast mówić, że córka pięknie gra na pianinie, zauważ, jak szybko sama nauczyła się akordów. W ten sposób zadbasz o chwiejną samoocenę dziecka, typową dla osób w młodym wieku.

Jak wybrać zawód krok po kroku?

Jednym z ciekawych i zmniejszających presję sposobów na wybór odpowiedniego zawodu jest tzw. odwrócone planowanie. Jeśli macie już z nastolatkiem kilka propozycji kierunków, przeprowadźcie eksperyment myślowy.

Jak to zrobić?

  1. Poproś dziecko, by wyobraziło sobie, że pracuje w wybranym zawodzie i odnosi sukcesy. Zapytaj, jak się z tym czuje, co robi, jak wygląda jego życie.
  2. Następnie zróbcie krok w tył. Niech nastolatek wyobrazi sobie, że jest świeżo po studiach. Gdzie pracuje i jak sobie radzi? Co jest mu potrzebne do dalszego rozwoju?
  3. Wykonajcie kolejny krok w tył, podczas którego dziecko wyobraża sobie siebie jako studenta. Co je cieszy, a co sprawia mu trudność? Jak spędza czas?
  4. Powtarzaj kroki w tył aż do chwili, w której nastolatek musi wybrać kierunek studiów.

Ważne jest też zadawanie przyszłemu studentowi odpowiednich pytań, które pomogą mu ustalić własne potrzeby, a także wyobrażenie o sobie i swojej wymarzonej przyszłości. Pytania, jakie warto zadać, to na przykład:

  • Co jest dla Ciebie ważne w przyszłej pracy?
  •  W czym jesteś dobry?
  • Jakie opcje rozważasz?
  • Jak według Ciebie wygląda praca w wybranym zawodzie?
  • Jak według Ciebie wyglądają studia na wybranym kierunku?
  • Jakie Twoje cechy pomogą Ci w przyszłości, a jakie przeszkodzą?
  • Gdzie widzisz siebie za 10 lat?

Te pytania mogą skłonić dziecko do rozmowy i wygadania się, a to wielu osobom pomaga w podjęciu decyzji.

Wypróbuj te metody w rozmowie ze swoim maturzystą, podsuń mu szeroką ofertę Uniwersytetów WSB Merito i patrz, jak podejmuje własne, przemyślane i dojrzałe decyzje dotyczące jego przyszłości.