Twój szef sprawdzi, czy jesteś zaszczepiony. Projekt ustawy gotowy! Kiedy wejdzie w życie?

2021-10-13 9:10
szef
Autor: Pixabay.com Pracodawca pozwie do sądu niezaszczepionego pracownika? Będzie nowy projekt rządu

Jak poinformował w środę, 13 października, Adam Niedzielski, minister zdrowia, jego resort przygotował projekt ustawy pozwalającej pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony. Znajduje się w nim również zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach medyków. Minister wskazał, kiedy nowa ustawa może wejść w życie.

Podczas środowej wizyty w mediach, Adam Niedzielski został zapytany o ustawę pozwalającą pracodawcy na sprawdzenie, czy jego pracownik jest zaszczepiony, czy nie. Minister przyznał, że taki projekt został przygotowany w Ministerstwie Zdrowia.

Pracodawca sprawdzi szczepienie. Kiedy ustawa?

- On odbywa swoją ścieżkę legislacyjną. Jest już po decyzji Komitetu Stałego Rady Ministrów, który to zatwierdził. Teraz jest kolej, żeby ten projekt został wprowadzony na rząd – poinformował.

Dodał, że dyskusja w komitecie wskazywała na to, że trzeba ten projekt dopracować.

- Chociażby rektorzy zgłosili potrzebę, żeby też mieć możliwość weryfikacji studentów. Więc w porozumieniu z ministerstwem czy bezpośrednio z rektorami przygotujemy odpowiednie zapisy – zastrzegł. -My będziemy ten projekt trzymali na cięższe czasy. Patrzymy sobie na różne parametry. Nie mówię tylko o epidemicznych wielkościach, ale też o pewnych preferencjach społecznych. Bo podejmowanie decyzji dotyczących walki z pandemią to nie jest tylko podejmowanie decyzji rekomendowanych przez ekspertów epidemicznych, bo tu trzeba uwzględniać o wiele więcej elementów – gospodarcze, społeczne itd.

Obowiązkowe szczepienia

Według ministra zdrowia w projekcie przygotowanym przez MZ jest zapis mówiący o obowiązkowych szczepieniach w podmiotach leczniczych.

- Kierowałyby ich jednostki, bo zupełnie inna sytuacja jest w gabinecie stomatologicznym, a zupełnie inna sytuacja jest w hospicjum. Uważam, że szczególnie tam, gdzie mamy najciężej chorych, takie rozwiązania powinny być wdrożone – stwierdził.

Dodał, że w projekcie nie przewidziano obowiązku szczepienia osób pracujących w handlu lub nauczycieli.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Zwłoki księdza znalezione na terenie plebanii w miejscowości Pomocne.
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze