Zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: Canva

Trudne warunki pogodowe. IMGW wydało kolejne alerty!

2022-04-03 15:08

Zimowa aura nie ustępuje, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed oblodzeniem dla kilku województw. Gdzie należy zachować szczególną ostrożność na drogach, oraz jak zdaniem meteorologów będzie wyglądała pogoda przez najbliższe dwa dni, dowiecie się z artykułu. Zapraszamy.

IMGW ostrzega przed oblodzeniem i roztopami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla województw południowo-wschodniej części kraju. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem obowiązuje w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, w centralnej i południowo-wschodniej części Mazowsza oraz w południowej części Podlasia.

Ostrzeżenie dotyczy także czterech powiatów woj. wielkopolskiego: pilskiego, chodzieskiego, wągrowieckiego i złotowskiego.

Synoptycy prognozują zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około minus 5 st. C, temperatura minimalna przy gruncie około minus 7 st. C. Alert pierwszego stopnia jest wydawany, gdy przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, mogących powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia i życia.

Instytut ostrzega także przed roztopami w części powiatów woj. podlaskiego: białostockim, bielskim, hajnowskim, siemiatyckim, wysokomazowieckim, a także w powiatach woj. mazowieckiego: ostrowskim, węgrowskim, sokołowskim, łosickim, siedleckim i w Siedlcach, garwolińskim, kozienickim, zwoleńskim, piaseczyńskim, lipskim, radomskim i Radomiu, białobrzeskim, szydłowieckim, przysuskim, grójeckim, żyrardowskim, pruszkowskim, w Warszawie, legionowskim, wołomińskim, mińskim i otwockim.

Ostrzeżenia przed roztopami wydano także dla części powiatów województwa lubelskiego: bialskim, Białej Podlasce, łukowskim, ryckim, puławskim, lubartowskim, lubelskim i Lublinie, świdnickim, łęczyńskim, janowskim, kraśnickim oraz opolskim.

Ostrzeżenie będzie obowiązywało od godz. 11 w poniedziałek do godz. 18 we wtorek.

Zachodnia i częściowo środkowa Europa znajduje się w zasięgu wyżu z centrum nad Atlantykiem. Nad resztą kontynentu dominują niże z frontami atmosferycznymi. Nad Polskę sięga klin wspomnianego wyżu. Z północnego zachodu napływa chłodne powietrze pochodzenia arktycznego.

Zima na Podkarpaciu

Pogoda na 3 i 4 kwietnia

W niedzielę w Polsce zachmurzenie umiarkowane i duże. Miejscami opady deszczu ze śniegiem i śniegu, a na północnym zachodzie również deszczu. Przyrost pokrywy śnieżnej w rejonach podgórskich Karpat o 8 cm. Temperatura maksymalna od 0 st. C na południowym wschodzie, około 5 st. C w centrum, do 7 st. C na północnym zachodzie; w obszarach podgórskich od -3 st. C do 0 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny. Porywy wiatru w Sudetach do 55 km/h, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne.

W nocy z niedzieli na poniedziałek zachmurzenie umiarkowane i duże. Na północy i zachodzie opady śniegu i deszczu ze śniegiem, a nad morzem okresami opady deszczu. Słabe opady śniegu możliwe również w obszarach podgórskich Karpat i w górach. Temperatura minimalna od -8 st. C lokalnie na południu Podlasia, około -3 st. C w centrum kraju, do 2 st. C nad morzem; w kotlinach karpackich spadek temperatury lokalnie do -12 st. C. Wiatr słaby i umiarkowany, wzmagający się stopniowo od północnego zachodu do dość silnego, nad morzem w porywach do 70 km/h, zachodni i południowo-zachodni. W Tatrach porywy wiatru do 60 km/h, w Sudetach do 65 km/h, powodujące zamiecie śnieżne.

W poniedziałek w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie i północy kraju opady deszczu i deszczu ze śniegiem, początkowo również śniegu. Słaby śnieg możliwy również w Bieszczadach. Temperatura maksymalna od 4 st. C miejscami na wschodzie, do 8 st. C w centrum i miejscami na północy; w obszarach podgórskich Karpat od 2 st. C do 4 st. C. Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem wzmagający się do silnego, do 40 km/h, w porywach na zachodzie, północy i w centrum do 70 km/h, nad morzem do 90 km/h, południowo-zachodni. W Sudetach porywy wiatru do 90 km/h, w Tatrach do 100 km/h, powodujące zamiecie śnieżne.