TO oznaka, że wiosna już nadeszła! Zwiastuje ją zachowanie... sokołów!

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

TO oznaka, że wiosna już nadeszła! Zwiastuje ją zachowanie... sokołów!

2022-03-11 9:36

Początek kalendarzowej wiosny będziemy obchodzić już 21 marca. Chociaż w całej Polsce wciąż panują mrozy, to w dzień można cieszyć się przyjemnymi promieniami słońca. Na trawnikach dumnie puszą się krokusy i przebiśniegi, jednak jest jeszcze jeden niechybny zwiastun wiosny! Jaki? Sprawdźcie!

Czy warto pomagać? (Ukraina)

Typowe teksty babci i dziadka - czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 8
Weź sobie chleba do tej zupy

Kiedy będzie wiosna? Jakie są oznaki wiosny? Na to pytanie łatwo możemy odpowiedzieć! Wiosną wszystko budzi się do życia. Pojawiają się liście, kwitną kwiaty i oczywiście wkoło śpiewają ptaki. Te które śpiewać nie potrafią i nie lubią też mają pełne skrzydła i dzioby roboty. To ich czas na wychowanie kolejnego pokolenia. Okazuje się, że sezon na jajka już trwa! Sokoły wędrowne Borek i Zdenka z Nadleśnictwo Żmigród, Lasy Państwowe spodziewają się kolejnego potomstwa! Pierwsze jajko w tym sezonie już pojawiło się w ich gnieździe 9 marca. Obecnie można podziwiać pracowitą mamę, która na zmianę poluje i wysiaduje jajko.

Sokoły z Żmigrodu - jak oglądać online?

Gniazdo znajduje się na specjalnie przygotowanej platformie, na szczycie wysokiej sosny, a zamieszkujące je sokoły spędzą w nim już czwarty sezon. Sokoły możecie podglądać online! Relacja z ich gniazda dostępna jest TUTAJ.

Dolina Baryczy to miejsce, gdzie znajdowało się ostatnie znane gniazdo sokoła wędrownego przed załamaniem się jego populacji. To tu w 1965 roku zaobrączkowano ostatnie młode sokoły w Polsce. Samiec Borek wykluł się w 2017 roku w Dolinie Baryczy. Samiczka Zdenka wykluła się w 2018 roku w Czechach, jej rodzime gniazdo znajduje się w Beskidach w odległości 240 km od Doliny Baryczy.