Piwo i papierosy będą droższe! Rząd podnosi akcyzę

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Piwo i papierosy będą droższe! Rząd podnosi akcyzę

Te popularne produkty będą dużo droższe! Akcyza idzie w górę [LISTA]

2021-10-29 18:51

Alkohol i papierosy będą znacznie droższe! Sejm właśnie uchwalił nowelizację ustawy o podatku akcyzowym. Ile zapłacimy za popularne produkty po podwyżce? Sprawdź!

Alkohol i papierosy będą droższe! Za nowelizacją ustawy głosowało 219 posłów, przeciw było 208, natomiast 10 wstrzymało się od głosu. Wcześniej w głosowaniu posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu ustawy. Posłowie nie poparli też wniosku opozycji, by pieniądze z podwyżki akcyzy przekazać na ochronę zdrowia.

Wyższa akcyza: Kiedy zmienią się ceny?

Celem noweli jest podniesienie stawek akcyzy na wyroby alkoholowe oraz papierosy i tytoń w roku 2022 oraz wyznaczenie ścieżki podwyżki stawek na lata 2023-2027.

Czytaj także: Akcyza w górę! Co i o ile zdrożeje? Podwyżki możliwe od 2022 roku

Wyższa akcyza: Co zdrożeje? [LISTA PRODUKTÓW]

Zgodnie z proponowanymi zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na:

  • alkohol etylowy,
  • piwo,
  • wino,
  • napoje fermentowane i wyroby pośrednie

wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Czytaj także: Banki nie będą działać w ten weekend. Lepiej zadbajcie wcześniej o gotówkę!

Ceny papierosów od 2022 roku

Przepisy przewidują wprowadzenie minimalnej stawki akcyzy na tytoń do palenia w wysokości 100 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej cenie sprzedaży tytoniu do palenia. Stawka akcyzy na tzw. wyroby nowatorskie zostanie podniesiona poprzez podwyższenie stawki kwotowej o 100 proc.

Co roku drożej!

W noweli została zapisana tzw. mapa drogowa, czyli harmonogram podwyżek podatku akcyzowego na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie co roku o 5 proc., a w przypadku papierosów, tytoniu do palenia, cygar i cygaretek oraz wyrobów nowatorskich i suszu tytoniowego - podniesienie stawki kwotowej co roku o 10 proc.

Czy alkohol jest przyczyną raka?

QUIZ. Co wiesz o kodach pocztowych? Sprawdź, czy mógłbyś być listonoszem

Pytanie 1 z 15
Na początek coś banalnego. Z ilu cyfr składa się w Polsce kod pocztowy?