Tak Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa. Rozpoczęły się parady. W Moskwie pojawił się Putin [ZDJĘCIA, FILM]

i

Autor: PAP/EPA/MIKHAIL METZEL / KREMLIN POOL / SPUTNIK Tak Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa. Rozpoczęły się parady. W Moskwie pojawił się Putin [ZDJĘCIA, FILM]

Tak Rosjanie obchodzą Dzień Zwycięstwa. Rozpoczęły się parady. W Moskwie pojawił się Putin [ZDJĘCIA, FILM]

2022-05-09 10:35

9 maja obchodzony jest w Rosji Dzień Zwycięstwa na pamiątkę zakończenia okresu II wojny światowej trwającego dla niej od 22 czerwca 1941 roku, czyli ataku III Rzeszy na ZSRR, do 9 maja 1945 roku. Z tej okazji w kraju pojawiają się huczne parady. Jak relacjonuje agencja AFP, ludzie wychodzą na ulicę, aby obejrzeć rosyjski sprzęt. Tegoroczna defilada ma zupełnie inne znaczenie, niż dotychczas.

Pierwsze parady z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja rozpoczęły się we Władywostoku i Nowosybirsku. Jenak o roku uroczystość ta odbywa się na Placu Czerwonym w Moskwie, co również w dniu dzisiejszym ma miejsce. Pojawił się już na niej Władimir Putin. Spekuluje się, że wygłosi przemówienie. Prawie pewne jest, że odniesie się do wojny w Ukrainie. Jego celem było ogłoszenie zwycięstwa - właśnie 9 maja - natomiast planu legły w gruzach. Co ostatecznie powie swoim rodakom?

We Władywostoku Rosjanie już wyszli na ulice, aby podziwiać sprzęt wojskowy i czcić Dzień Zwycięstwa, czyli oficjalne zwycięstwo w II wojnie światowej nad hitlerowskimi nazistami.

W Moskwie także rozpoczęła się już parada. Pojawił się prezydent Rosji Vladimir Putin. Obecny jest również Minister Obrony Sergei Shoigu.

Święto z pozoru zdaje się być bardzo ważne dla weteranów II wojny światowej. Jednak pod rządami Putina jest tutaj na pierwszym miejscu stawiana siła i propaganda, a nie pamięć za poległych żołnierzy. Dzisiaj, z powodu wojny w Ukrainie, która w Rosji nadal nazywana jest "operacją militarną" parada może mieć zupełnie inny wydźwięk. To doskonała okazja, aby przy pomocy faktów historycznych zmanipulować rosyjskie społeczeństwo i głosić nieprawdziwe informacje na temat obecnych działań wojennych.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!