Tak będą wyglądały obchody Święta Wojska Polskiego 2025
MON we wtorkowym komunikacie zaznaczył, że trwają przygotowania do obchodów Święta Wojska Polskiego.
„Docelowo, w samo południe 15 sierpnia, zobaczymy na lądzie i w powietrzu setki sztuk najnowocześniejszego sprzętu wojskowego, dziesiątki okrętów na wodzie oraz tysiące żołnierzy wszystkich rodzajów polskich sił zbrojnych” - czytamy.
Defilada po raz pierwszy zostanie wzbogacona o paradę morską w Helu. Zarówno w Warszawie, jak i znad morza, wydarzenia będzie można oglądać w łączonej transmisji na żywo.
Resort podkreślił, że Święto Wojska Polskiego, to także cykl wydarzeń historycznych i promocyjnych. Jak poinformowano, 14 sierpnia odbędzie się uroczysty capstrzyk w Ossowie, gdzie upamiętnieni zostaną bohaterscy żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej. Następnie, 15 sierpnia od godz. 10 do 18, na terenie Muzeum Wojska Polskiego na warszawskiej Cytadeli, rozpocznie się spotkanie z Wojskiem Polskim. W programie przewidziano, m.in. pokazy wojskowe, prezentacje sprzętu i wojskowości, strzelnice i tory przeszkód, a także liczne koncerty, strefa dla dzieci i wojskowa grochówka.
15 sierpnia w całym kraju odbywać się będą liczne uroczystości, spotkania i koncerty. „W każdym zakątku Polski tego dnia będzie można świętować z Wojskiem Polskim. O szczegółach, dokładnych lokalizacjach i drogach dojazdu będziemy informować wkrótce” - zapowiedział resort.
Z kolei w weekend – 16 i 17 sierpnia – w Ossowie nastąpi uroczyste otwarcie Muzeum Bitwy Warszawskiej. Wydarzenie będzie wzbogacone wieloma atrakcjami – planowane są rekonstrukcje, pokazy sprzętu i wyposażenia oraz wojskowy poczęstunek.

Święto Wojska Polskiego - co to?
Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r.
Święto to przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, ponieważ 15 sierpnia jest również liturgicznym świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustawodawca wprowadził dzień wolny.