Szczury będą nosić małe plecaczki z apteczką. Dzięki temu pomogą ocalałaym spod gruzów!

i

Autor: pixabay.com/ www.facebook.com/pigulkaswiata/posts

Szczury będą nosić małe plecaczki z apteczką. Dzięki temu pomogą ocalałym spod gruzów!

2022-06-13 9:16

Szczury - gryzonie, które nie zawsze kojarzą nam się z pożytecznymi zwierzętami. Wyrządzają wiele szkód w rurach, biegają po śmietnikach, i nieczęsto są dla nas mało urodziwe. Teraz może się to zmienić. Wszystko dlatego, że naukowcy z Hero Rats szkolą szczury do noszenia małych plecaczków z apteczką pierwszej pomocy. Pomogą tak osobom uwięzionych pod gruzami.

Szczury to zwierzęta niebywale inteligentne, choć nie jest to w pełni docenione. Postanowili zmienić to naukowcy Hero Rats z Tanzanii. W pełni wykorzystają umiejętności gryzoni szybkiego uczenia się i wyciągania wniosków. Aktualnie trenują te zwierzęta, by pomagały służbom w ratowaniu osób ocalałych po katastrofach naturalnych. Będą nosić małe plecaczki z apteczką pierwszej pomocy.

"Szczury byłyby w stanie dostać się na małe przestrzenie, aby dostać się do ofiar zakopanych w gruzach" – powiedziała dr Donna Kean, która opracowuje program szkolenia szczurów.

„Są zwinne, dobrze radzą sobie w różnych środowiskach. Doskonale nadają się do prac poszukiwawczo-ratowniczych.”

Jak informuje portal o2.pl, zespół pod nadzorem dr Donny Kean z Glasgow przez ostatni rok dopracowywał specjalistyczne plecaki z wbudowanymi mikrofonami, sprzętem wideo i lokalizatorami, które można zamontować na szczurach. Zwierzęta wyposażone w taki sprzęt mają być wysyłane pod ziemię i gruzy do uwięzionych osób, by umożliwić ratownikom komunikację z nimi i koordynowanie akcji ratunkowych.

Szczury nie uczestniczyły jeszcze w prawdziwej akcji, jak na razie trenują na specjalnie przygotowanych trasach, imitujących miejsca po katastrofach naturalnych.

Dr Kean w najbliższym czasie uda się ze szczurami-ratownikami do Turcji, aby poddać je próbie.

Dr Donna Kean twierdzi także, że błędne jest przekonanie, jakoby szczury były niehigieniczne. Badaczka opisuje je jako stworzenia towarzyskie, które można szybko wyszkolić, aby pomagały ratować właśnie ludzkie życie.

"Są tak zwinne, tak dobrze radzą sobie w poruszaniu się w różnych środowiskach. Są idealne do prac poszukiwawczo-ratowniczych. Mogą żyć w każdych warunkach. Mamy nadzieję, że uratują niejedno życie, wyniki są naprawdę obiecujące" - powiedziała w odniesieniu do prowadzonych badań, cytowana przez "Daily Mail".

QUIZ. Umiesz mówić po polsku? Odgadnij, które wyrazy przekręciliśmy! 7/10 to minimum, żeby móc spojrzeć sobie w twarz

Pytanie 1 z 10
Praca zmuszająca do ogromnego wysiłku jest:

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]!