Policja nie tylko zabezpiecza imprezy masowe, strajki czy “suszy” kierowców. Organizuje też akcje związane z bezpieczeństwem w okolicach przejść dla pieszych. I to przede wszystkim w tym mają pomagać drony, które trafiły do policjantów w największych miastach w Polsce. Przeznaczone są one przede wszystkim dla funkcjonariuszy drogówki.
Żeby korzystać z drona funkcjonariusze musieli zostać przeszkoleni i zdobyć odpowiednie uprawnienia. I tak na przykład w Poznaniu przeszkolonych zostało czterech operatorów. Urządzenie będzie mogło pracować tylko przy sprzyjającej pogodzie. Jeżeli więc będzie padało lub za mocno wiało, drony będą w magazynach. Na co dzień mają one pracować w największych miastach, ale mundurowi zapowiadają, że “dronowe” patrole będą pojawiały się też w mniejszych miejscowościach.
Policja: Drony - do czego będą wykorzystywane?
To pytanie, które z pewnością zadaje sobie wielu z Was. Do czego więc będą wykorzystywane policyjny dron?
Przede wszystkim będzie rejestrować wykroczenia związane z zagrożeniami dla pieszych. Chodzi więc o niebezpieczne sytuacje w obrębie skrzyżowań, przejść dla pieszych. Oczywiście dron może też rejestrować przejazdy na czerwonym świetle i wiele innych zdarzeń, do których dochodzi na drogach, jednak głównym celem jest nastawienie się na bezpieczeństwo pieszych
informuje mł. insp. Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
W stolicy Wielkopolski dron nie wyleciał jeszcze na ulice. Pierwsze loty jednak odbyły się już na przykład w Warszawie. Posypały się też pierwsze mandaty. W sumie funkcjonariusze wystawili ich 12. 10 mandatów trafiło do kierowców, a 2 do pieszych. We wszystkich przypadkach chodziło o niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej.