Sławomir Mentzen rozmawia z Rafałem Trzaskowskim. Jestem za likwidacją TVP INFO - mówi kandydat KO

i

Autor: Youtube/Sławomir Mentzen; PAP/Tytus Żmijewski

Wybory

Sławomir Mentzen po rozmowie z Rafałem Trzaskowskim. "Będę poganiał obecny rząd" - obiecał kandydat KO

2025-05-24 20:50

Sławomir Mentzen nie przeszedł do drugiej tury wyborów prezydenckich 2025, ale wiele wskazuje na to, że to jego wyborcy mogą namieszać w głosowaniu w drugiej turze. Kandydat Konfederacji, który w pierwszej turze uzyskał trzeci wynik i poparcie na poziomie 14,81%, ma świadomość, że to właśnie jego elektorat może przesądzić o wyniku ostatecznego głosowania. Zaprosił do rozmowy Karola Nawrockiego i Rafała Trzaskowskiego. Ten drugi pojawił się w Toruniu w sobotę 24 maja. "Jestem za likwidacją TVP INFO" - mówił Trzaskowski podczas spotkania.

Rafał Trzaskowski przepytany przez Mentzena

Rafał Trzaskowski, kandydat na prezydenta z Koalicji Obywatelskiej, spotkał się ze Sławomirem Mentzenem na rozmowę transmitowaną na kanale YouTube lidera Konfederacji. W jej trakcie odpowiadał na trudne pytania, deklarując m.in. sprzeciw wobec nowych podatków i zgadzając się na likwidację TVP Info.

TVP Info do likwidacji? "Tak, ja bym zlikwidował"

Początek rozmowy Sławomira Mentzena rozpoczął się od serii pytań do Rafała Trzaskowskiego w stylu Bogdana Rymanowskiego, które miały się zakończyć odpowiedzią Tak lub Nie. I pierwsze pytanie zostało zadane oto, czy należy zlikwidować TVP Info?

Ja byłem za tym, żeby zlikwidować TVP Info. To prawda (...). Tak, ja bym zlikwidował - powiedział Trzaskowski.

Następnie kandydat KO na prezydenta Polski odpowiedział, że pójdzie w Marszu Niepodległości razem z Mentzenem. Zapowiedział, że nie będzie podpisywał ustaw w ciemno i stwierdził, że nie jest mu wstyd z braku realizacji obietnic wyborczych Koalicji Obywatelskiej z wyborów 2023 roku, ale chciałby aby były szybciej robione. Dodał również, że podobnie jak Mentzen jest wrogiem nowych podatków oraz nie jest za wprowadzeniem do Polski euro.

Trzaskowski potwierdził 4 z 8 postulatów Sławomira Mentzena

Następnie Rafał Trzaskowski stwierdził, że byłby za zaostrzeniem przepisów w sprawie mowy nienawiści. Następnie odniósł się do tematu gotówki oraz słów wypowiedzianych przed laty.

"Nie widzę powodów do tego, by ograniczać obrót gotówki" - powiedział z kolei odpowiadając na pytanie o to czy będzie stał na straży polskiego złotego i czy podpisze ustawę, ograniczającą obrót gotówkowy.

Trzaskowski, pytany o to czy podtrzymuje zdanie, że "najgorsze, co się może zdarzyć to prezydent i premier z jednej partii" ocenił, że tak nie uważa. "Sytuacja jest zupełnie inna" - dodał.

Trzaskowski potwierdził, że jest za tym, aby Ukraina dołączyła do NATO oraz zadeklarował, że nie pozwoli na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy, bo w tej chwili nie ma takiej możliwości. Kandydat na prezydenta na postulat Mentzena: czy zgodzi się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władzy Rzeczypospolitej Polskiej do organów Unii Europejskiej, odpowiedział:

One są już tak mocno rozszerzone, że ja nie widzę powodu, by je rozszerzać dalej - stwierdził Trzaskowski.

Zapewnił też, że nie podpisze ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych, osłabiających rolę Polski na przykład przez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta.

Jak przyznał na koniec tej części Sławomir Mentzen, Rafał Trzaskowski zgodził się z czterema postulatami kandydata Konfederacji na prezydenta RP. To o połowę mniej niż Karol Nawrocki. Kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski nie podpisał ośmiopunktowej deklaracji przygotowanej przez Sławomira Mentzena, który w pierwszej turze wyborów zdobył trzeci wynik jako kandydat Konfederacji. Nie będę niczego podpisywał, bo ja nie jestem Karolem Nawrockim - zadeklarował Trzaskowski.

Ingerencja w wybory i nielegalne reklamy

Wiceszef KO został zapytany o sytuacje w Rumunii, gdzie jeden z kandydatów został wykluczony z wyścigu i rozpisano nowe wybory.

Dobrze rozumiem, ale to się proszę pytać Rumunów. Ja nie znam dokładnie tej sytuacji, Nie jestem w stanie ocenić tego, czy ta decyzja została podjęta w stu procentach skutecznie, czy nie - powiedział Trzaskowski.

Sławomir Mentzen dopytał również o nielegalne reklamy wspierające prezydenta Warszawy. Mogę powiedzieć panu jedno, że mój sztab wyborczy nie miał nic wspólnego z kampaniami zachęcającymi do tego, żeby brać udział w wyborach - odparł Trzaskowski.

Podczas sobotniej rozmowy na kanale YouTube Trzaskowski pytany był przez Mentzena m.in. o to, czy - jako prezydent - nie podpisze żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni. "A jest taki pomysł? Bo ja nie słyszałem" - odpowiedział kandydat KO.

Mentzen powiedział, że słyszał np. o pomyśle ograniczenia Polakom prawa do posiadania noży. "Nie ma takich planów. Jestem przeciwko zaostrzaniu jakichkolwiek przepisów" - powiedział Trzaskowski.

Na pytanie, czy zgodziłby się na poszerzenie Polakom prawa do posiadania broni, kandydat KO stwierdził, że dzisiaj to prawo jest dobrze skonstruowane. "Ono jest dosyć liberalne, jeżeli porównujemy to z innymi państwami" - dodał.

Trzaskowski nic nie wie o tym, aby jego konto na Facebooku prowadziła osoba z Węgier

Trzaskowski zapytany o to, czy to prawda, że jego profil na Facebooku prowadzi osoba z Węgier, totalnie zaprzeczył tym informacjom, w co Mentzen nie chciał uwierzyć. Ciekawie zrobiło się po pytaniu o pełnomocnika do spraw LGBT+ w mieście Warszawa. Trzaskowski przez długi moment tłumaczył, dlaczego jest tak potrzebny w stolicy Polski po czym był zaskoczony na kontrę, że przecież nikt taki w ratuszu nie jest zatrudniony.

Zielony Ład. "Nie ma go w takiej formie, w jakiej był"

Sławomir Mentzen dopytywał o słowa Rafała Trzaskowskiego o Zielony Ład. Kandydat KO wielokrotnie mówił, że "jego już nie ma". Teraz stwierdził:

Nie ma go w tej, w tej formie, w której był. Tak jak powiedziałem, niektóre rzeczy już się stały, a o inne walczymy, więc nie ma czegoś takiego jak Zielony Ład w postaci, o której mówiliśmy wcześniej - powiedział Trzaskowski.

Rząd Donalda Tuska działa wolno. "Będę go poganiał"

Trzaskowski zapytany o obecny rząd Donalda Tuska zgodził się, że rząd wolno działa i zapowiedział, że jako prezydent będzie go poganiał. Dodał tutaj na przykładzie swoich koalicjantów, że jeśli będą chcieli wprowadzić ustawę, to on będzie współdziała w pracach.

Mentzen zapytał także Trzaskowskiego, czy powinno być więcej przepisów "kneblujących przedsiębiorców" takich jakimi są np. - w jego ocenie - przepisy dotyczące raportowania w przedsiębiorstw na temat wpływu na środowisko, czy sprawy społeczne.

Trzaskowski oświadczył, że "raportowanie dla małych i średnich firm powinno być znacznie ograniczone". Natomiast jak ocenił, w przypadku dużych firmy powinno ono nadal istnieć. "Jeżeli chodzi o przepisy środowiskowe, a więc jeżeli chcemy doprowadzić do oszczędzania energii, walczyć z ociepleniem klimatycznym, to tego typu informacje mają sens" - powiedział Trzaskowski.

Dopytywany o stosunek do deregulacji, odpowiedział, że "dobrze by było", żeby prace zespołu Rafała Brzoski "szły szybciej".

"Będę prezydentem, który łączy, a nie dzieli"

Na koniec Rafał Trzaskowski miał okazję do wygłoszenia własnej mowy do widzów kanału Sławomira Mentzena.

Drodzy Państwo, jak widzieliście w bardzo wielu rzeczach się z panem Sławomirem Mentzenem nie zgadzam. Natomiast są takie rzeczy, w których do takiej zgody możemy dojść właściwie, jeżeli chodzi o kwestie związane z naszymi przedsiębiorcami z tym, aby ułatwić im funkcjonowanie. To są rzeczy, w których jestem gotów do rozmowy z każdym, dlatego że ja zawsze będę szukał tego, co nas łączy, a nie tego, co nas dzieli - powiedział m.in. prezydent Warszawy.

My podajemy miasto, ty wskazujesz województwo. Jak dobrze znasz administracyjną mapę Polski?
Pytanie 1 z 25
Płock
KOGO POPRZE MENTZEN? ROBERT WINNICKI: BYLE NIE TRZASKOWSKI! | Warzecha Kontra