Falcon 9 - SpaceX

i

Autor: CaptSpaulding flickr.com Falcon 9 - SpaceX

Rakieta SpaceX uderzy w Księżyc - STRACONO NAD NIĄ KONTROLĘ

2022-01-26 15:53

Będzie to najprawdopodobniej pierwszy przypadek uderzenia "kosmicznego śmiecia" w powierzchnię Księżyca. Część rakiety Falcon 9 firmy SpaceX jest na kursie kolizyjnym ze Srebrnym Globem. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule.

SpaceX, czyli prywatne przedsiębiorstwo kosmiczne Elona Muska od kilku lat prowadzi program lotów bezzałogowych rakiet Falcon 9. Dziś używane są między innymi do wynoszenia na orbitę satelitów Starlink. Pierwszy start miał miejsce w 2015 roku i - jak to bywa z początkami - nie obyło się bez komplikacji. Rakieta wynosiła przyrządy do badania pogody z kosmosu. Misja była pionierska, ponieważ SpaceX pierwszy raz zastosowali technologię umożliwiającą sprowadzenie na Ziemię członu nośnego. Udało się połowicznie - maszyna powróciła, ale przez złą pogodę wpadła do oceanu kilkanaście metrów od specjalnej platformy. Teraz dowiadujemy się, że żywota dokona także ta część rakiety, która trafiła na orbitę. Co więcej, będzie to koniec bardzo efektowny - wszystko wskazuje bowiem na to, że sprzęt rozbije się o powierzchnię Księżyca.

Rukola, czyli sałata z charakterem. Właściwości odżywcze i zastosowanie rukoli w kuchni

Rakieta porusza się po "chaotycznej orbicie"

Jak donosi Bill Gray, (zajmujący się między innymi tworzeniem oprogramowania śledzącego ruch obiektów poza Ziemią) do utraty kontroli nad maszyną doszło w lutym 2015 roku. Wówczas, po wykonaniu zadania na orbicie, zbrakło jej paliwa na powrót do ziemskiej atmosfery. Nie udało się jej również opuścić układu grawitacyjnego Ziemia-Księżyc. Urządzenie zaczęło po prostu dryfować w stronę Srebrnego Globu. Niestety nikt nie będzie mógł tego zaobserwować. Z wyliczeń wynika, że człon rakiety Falcon 9 może uderzyć w powierzchnię Księżyca po jego ciemnej stronie. Ma się to stać 4 marca. Gray dodaje, że będzie to prawdopodobnie pierwszy przypadek, kiedy "kosmiczny śmieć" rozbija się na Księżycu.

Uderzenie dostarczy danych

Paradoksalnie to wydarzenie może być szansą na uzyskanie cennych danych. Meteorolog Eric Berger uważa, że pozwoli to badaczom na obserwację materiału podpowierzchniowego wyrzuconego przy uderzeniu.

Źródło: theguardian.com