W sobotę radziecka sonda może spaść na terytorium Polski
Kosmos 482 to radziecka sonda międzyplanetarna, która miała dotrzeć na Wenus. Została wystrzelona w 1972 roku, jednak z powodu awarii nie opuściła orbity okołoziemskiej. Od ponad 50 lat obiekt krąży wokół Ziemi i dopiero teraz jego trajektoria wskazuje na nieuchronne wejście w atmosferę.
Jak informuje Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, sonda ważyła około pół tony i została zaprojektowana tak, by przetrwać warunki atmosferyczne Wenus – znacznie gęstsze i bardziej ekstremalne niż ziemska atmosfera. W związku z tym istnieją obawy, że obiekt może dotrzeć do powierzchni Ziemi w całości lub we fragmentach.
Nowe informacje w sprawie sondy
Według najnowszych informacji przekazanych w sobotę rano przez Karola Wójcickiego, deorbitacja sondy Kosmos 482 nad terytorium Polski wciąż jest wysoce prawdopodobna.
– Późno w nocy pojawiła się najnowsza predykcja EU SST i wynika z niej jasno - deorbitacja satelity Kosmos 482 nad terytorium Polski wciąż jest wysoce prawdopodobna! Obiekt przez ostatnich kilkanaście godzin obniżył orbitę i czas przelotu nad Polską minimalnie się zmienił, ale według ostatniej aktualizacji moment deorbitacji znów wypada nad naszym krajem, tym razem kawałek za Zielona Góra o 08:06:13. Sonda w ciągu 1 min 23 sek przeleci nad Polską w osi Zielona Góra - Włodawa. Okno niepewności wynosi już tylko 4 godziny. W dalszym ciągu inne modele wskazują różne momenty, ale przy deorbitacji Falcona 9 dane EU SST sprawdziły się praktycznie perfekcyjnie (tylko nikt ich nie sprawdził wcześniej…) – przekazał na swoim fanpage’u "Z głową w gwiazdach".
– Nie wiemy dokładnie gdzie i kiedy to nastąpi. Ryzyko, że sonda uderzy w dom, samochód lub człowieka jest minimalna - przeważająca większość terenów w Polsce to pola i lasy – dodał.
W piątek Polska Agencja Kosmiczna informowała, że w sobotę rano przewidywane są dwa przeloty sondy nad terytorium Polski. Pierwszy w godzinach 06:38–06:39 w pasie Jelenia Góra – Biała Podlaska, a drugi w godzinach 08:09–08:10 w pasie Zielona Góra – Lublin.