Przejście graniczne Hrebenne

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło

Powstały punkty recepcyjne dla uchodźców przy granicy polsko-ukraińskiej [LISTA]

2022-02-24 13:51

W związku z sytuacją na Ukrainie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim przy polsko-ukraińskiej granicy, powstało 8 punktów recepcyjnych, które są gotowe na przyjęcie uchodźców z z tego kraju. Dodatkowy, 9 punkt powstać ma wkrótce powstać na stacji kolejowej w Przemyślu. Lista punktów recepcyjnych znajduje się w artykule.

Punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim przy polsko-ukraińskiej granicy, powstało 8 punktów recepcyjnych, które są gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy, 9 punkt powstać ma na stacji kolejowej w Przemyślu. Według obecnych informacji ruch na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej jest umiarkowany. Pojawiają się pierwsze osoby chcące szukać w Polsce schronienia. Sytuacja ta może zmienić się z godziny na godzinę.

Musimy być na to gotowi. Myślę, że kluczowe będą najbliższe 24 godziny, jeżeli chodzi o te działania, które podejmujemy – ocenił Szefernaker.

Punkty recepcyjne przy przejściach granicznych:

Woj. lubelskie:

  • Dorohusk
  •  Zosin
  • Hrebenne
  • Dołhobyczów

Woj. podkarpackie:

  • Medyka
  • Korczowa
  • Budomierz
  • Krościenko

Dodatkowy punkt recepcyjny powstanie na stacji kolejowej w Przemyślu.

W punktach uchodźcy otrzymają ulotki informacyjne z miejscami, w których mogą szukać pomocy. Zapewnione w nich będzie również wyżywienie, pomoc medyczna. Będą tam również tam stanowiska Straży Granicznej, Urzędu ds. cudzoziemców i urzędów wojewódzkich. Osoby, które będą chciały skorzystać z transportu do innych województw będą mogły liczyć na pomoc także w tej kwestii.

Dla uchodźców uruchomiona została specjalna infolinia oraz strona www.ua.gov.pl, na której znajdą oni wszystkie niezbędne dla nich informacje.

Wojna na Ukrainie