Przejście graniczne Hrebenne

i

Autor: PAP/Wojtek Jargiło

Powstały punkty recepcyjne dla uchodźców przy granicy polsko-ukraińskiej [LISTA]

2022-02-24 13:51

W związku z sytuacją na Ukrainie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim przy polsko-ukraińskiej granicy, powstało 8 punktów recepcyjnych, które są gotowe na przyjęcie uchodźców z z tego kraju. Dodatkowy, 9 punkt powstać ma wkrótce powstać na stacji kolejowej w Przemyślu. Lista punktów recepcyjnych znajduje się w artykule.

Punkty recepcyjne przy granicy polsko-ukraińskiej

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker przekazał, że w województwie lubelskim i w województwie podkarpackim przy polsko-ukraińskiej granicy, powstało 8 punktów recepcyjnych, które są gotowe na przyjęcie uchodźców z Ukrainy. Dodatkowy, 9 punkt powstać ma na stacji kolejowej w Przemyślu. Według obecnych informacji ruch na przejściach na granicy ukraińsko-polskiej jest umiarkowany. Pojawiają się pierwsze osoby chcące szukać w Polsce schronienia. Sytuacja ta może zmienić się z godziny na godzinę.

Musimy być na to gotowi. Myślę, że kluczowe będą najbliższe 24 godziny, jeżeli chodzi o te działania, które podejmujemy – ocenił Szefernaker.

Punkty recepcyjne przy przejściach granicznych:

Woj. lubelskie:

  • Dorohusk
  •  Zosin
  • Hrebenne
  • Dołhobyczów

Woj. podkarpackie:

  • Medyka
  • Korczowa
  • Budomierz
  • Krościenko

Dodatkowy punkt recepcyjny powstanie na stacji kolejowej w Przemyślu.

W punktach uchodźcy otrzymają ulotki informacyjne z miejscami, w których mogą szukać pomocy. Zapewnione w nich będzie również wyżywienie, pomoc medyczna. Będą tam również tam stanowiska Straży Granicznej, Urzędu ds. cudzoziemców i urzędów wojewódzkich. Osoby, które będą chciały skorzystać z transportu do innych województw będą mogły liczyć na pomoc także w tej kwestii.

Dla uchodźców uruchomiona została specjalna infolinia oraz strona www.ua.gov.pl, na której znajdą oni wszystkie niezbędne dla nich informacje.

Wojna na Ukrainie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE