Kalkulator

i

Autor: Pexels

Firmove

Popularność ryczałtu w Polsce

2024-06-25 14:23 Materiał sponsorowany

Od 2 lat można obserwować wzrost zainteresowania ryczałtem wśród przedsiębiorców. Coraz więcej osób docenia tę formę opodatkowania z uwagi na wprowadzone zmiany w przepisach. Dlaczego jeszcze ryczałt zyskuje na popularności? Dla kogo może być korzystnym rozwiązaniem?

Co to jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?Prowadząc działalność gospodarczą, należy rozliczać się z fiskusem w określony sposób. Wybór formy opodatkowania zależy od kilku czynników, które należy rozważyć, aby dopasować do swoich oczekiwań optymalne rozwiązanie. Liczy się między innymi charakter działalności, wielkość przychodów i koszty prowadzenia firmy, ale także indywidualne preferencje wiążące się choćby z możliwością korzystania z różnych ulg lub prostotą składania PIT-ów.

Ryczałt nazywany jest uproszczoną formą opodatkowania. Wynika to z tego, że w rozliczeniu nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu. Jako ryczałtowiec masz do wyboru dwie podstawowe deklaracje podatkowe, czyli PIT-28 i rzadszy PIT-28/S. O występujących między nimi różnicach i składaniu prawidłowych formularzy możesz dowiedzieć się więcej na stronie: https://firmove.pl/aktualnosci/finanse/podatki/ryczalt-jaki-pit-zlozyc-w-rozliczeniu-rocznym.

Prostota ryczałtu polega też na tym, że przy prowadzeniu działalności gospodarczej wystarczy zadbać o uproszczoną księgowość. Ewidencja przychodów wiąże się z mniejszą ilością formalności, o których należy pamiętać i stale monitorować. Brak konieczności prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych jest jedną z zalet tej formy opodatkowania.

Z czego wynika popularność ryczałtu?

Od początku 2022 r. obowiązują nowe przepisy podatkowe wprowadzone przez Polski Ład. Reformie uległy też zasady dotyczące ryczałtu, przez co stał się bardziej konkurencyjny w stosunku do innych form opodatkowania. Wcześniej większą popularnością cieszyły się skala podatkowa i podatek liniowy. Jednak od jakiegoś czasu można zauważyć wyraźne zwiększenie zainteresowania ryczałtem wśród przedsiębiorców.

Ministerstwo Finansów poinformowało o wzroście liczby podatników, którzy skorzystali z uproszczonej formy rozliczania się z fiskusem w 2022 r. To z kolei wpłynęło na budżet państwa, ponieważ wpływy z tego rodzaju opodatkowania wzrosły wówczas trzykrotnie. W 2023 r. liczba ryczałtowców ponownie wzrosła. Więcej szczegółów można dowiedzieć się w Informacjach kwartalnych o stanie finansów publicznych na stronie gov.pl.

Co skłania przedsiębiorców do wyboru ryczałtu? Jednym z głównych powodów jest wprowadzenie zmian w zakresie składki zdrowotnej. Wiele osób korzystających wcześniej z podatku liniowego zdecydowało się przejść na inną formę opodatkowania, wybierając chętnie właśnie ryczałt, gdzie składka na ubezpieczenie zdrowotne jest dodatkowo zryczałtowana. Jej wysokość jest więc ustalana w formie stałej kwoty, która zależy od trzech progów przychodowych.

Kolejną zaletą okazuje się obniżenie stawek opodatkowania dla określonych grup zawodowych. Skorzystają z tego choćby niektórzy przedstawiciele branży medycznej czy informatycznej, którzy spełniają ścisłe warunki ustanowione w przepisach. Przed wybraniem ryczałtu jako swojej formy opodatkowania należy dokładnie zapoznać się z tym, jakie rodzaje działalności podlegają wyznaczonym stawkom – wahającym się od 2% do 17%. W razie wątpliwości możesz dowiedzieć się o poprawnym grupowaniu usług w systemie PKWiU (Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług).

Dla kogo ryczałt jest korzystny?

Ryczałt dotyczy przedsiębiorców, których przychody w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 2 mln euro – w 2024 r. limit wynosi dokładnie 921 820 zł. Zazwyczaj ta forma opodatkowania jest korzystna dla:

  • osób, których działalność nie wiąże się z wysokimi kosztami,
  • samozatrudnionych,
  • innych przedstawicieli branż, którzy działają sezonowo oraz dużo nie inwestują.

Ryczałt stale zyskuje na popularności. Przedsiębiorcy doceniają wysokość stawek podatkowych i zdrowotnych, a także prostotę rozliczania się.