Ponad tysiąc interwencji w związku z pogodą! "Najbliższy czas dość dynamiczny i deszczowy"

Ulewne deszcze, burze i możliwe podtopienia – to scenariusz, który czeka Polskę w najbliższych godzinach. Choć prognozy są korzystniejsze niż we wrześniu 2024 roku, służby pozostają w pełnej gotowości. Eksperci z IMGW i Wód Polskich uspokajają: nie grozi nam pełnoskalowa powódź, ale zagrożenia nie można lekceważyć. Wydano ostrzeżenia I, II i III stopnia, a sytuacja może dynamicznie się zmieniać. Szczególnie narażone na podtopienia są tereny górskie, zurbanizowane i miasta. Zbiorniki retencyjne mają odpowiednie rezerwy, ale intensywność zjawisk pogodowych budzi niepokój. – To inne zagrożenie niż to sprzed roku – podkreślają eksperci.

Ulewy przechodzą przez Polskę

13:54

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez IMGW, wszystkie ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu będą obowiązywały najpóźniej do czwartku do godz. 20:00. Dodatkowo, w województwach, które objęte zostały ostrzeżeniami III stopnia, suma opadów może wynieść do 140 mm.

13:35

Rodzina bocianów nie przetrwała nawałnicy. Mieszkańcy wsi na Podkarpaciu w szoku
Rodzina bocianów nie przetrwała nawałnicy. Mieszkańcy wsi na Podkarpaciu w szoku

Do bardzo smutnej sytuacji doszło na Podkarpaciu, gdzie rodzina bocianów nie zdołała przetrwać burzy... Więcej informacji w artykule.

13:23

Tak prezentuje się prognoza opadów na najbliższe godziny: 

13:00

Aktualna sytuacja hydrologiczna:

12:50

"Niż nie opuści nas przynajmniej do poniedziałku, więc kolejne dni nadal będą dynamiczne" - przekazała synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Gryczman. Jak zaznaczyła, w najbliższych dniach padać będzie niemal w całym kraju, a lokalnie spodziewać należy się także burz.

12:26

Jak przekazał w rozmowie z PAP Piotr Błaszczyk, może zdarzyć się, że nie wszyscy otrzymają na czas alert RCB. "Technicznie jest to możliwe" - przyznał. Wyjaśnił, że dzieje się tak, gdy telefon jest zalogowany do innej stacji bazowej - na terenie powiatu, który nie jest objęty alertem. Stacje bazowe przekazują sygnały radiowe między urządzeniami, takimi jak telefony komórkowe a siecią operatora telekomunikacyjnego. Jeśli telefon zalogowany jest do innej stacji, to operator sieci komórkowej nie wyśle na taki numer wiadomości od RCB, ponieważ nie wie, że odbiorca jest na terenie powiatu, w którym ostrzeżenie obowiązuje. "Takie sytuacje jednostkowo mogą się zdarzać" - zaznaczył.

12:12

Na służbie jest dziś 5400 strażaków.

11:58

Pomimo spokojnej nocy na Dolnym Śląsku, służby pozostają w stanie pełnej gotowości - powiedziała w środę w Stroniu Śląskim wojewoda dolnośląska Anna Żabska. W regionie trwa monitoring rzek i infrastruktury krytycznej.

11:40

IMGW informuje, że zmniejszył się obszar wystąpienia intensywnych opadów deszczu 1-go stopnia w centralnej części kraju!

11:24

Wzrosty stanów wód w Małopolsce. Jaka jest rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych?
Wzrosty stanów wód w Małopolsce. Jaka jest rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych?

Przez Małopolskę przechodzą nawałnice, które w ciągu ostatnich kilkunastu godzin spowodowały gwałtowne wzrosty stanów wód w wielu rzekach regionu wodnego Górnej-Zachodniej Wisły.

10:51

IMGW przekazało prognozę opadów na kolejne godziny 

10:39

Jaka jest rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych? Prezes Wód Polskich przekazuje najnowsze dane
Jaka jest rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych? Prezes Wód Polskich przekazuje najnowsze dane

Obecna rezerwa zbiorników przeciwpowodziowych jest większa od wymaganej i są one przygotowane do przyjęcia ewentualnej fali powodziowej - zapewnił w środę prezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz.

10:27

Bardzo trudne warunki w Tatrach. Zalane szlaki, wezbrane potoki i mnóstwo błota na ścieżkach
Bardzo trudne warunki w Tatrach. Zalane szlaki, wezbrane potoki i mnóstwo błota na ścieżkach

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki w związku z przejściem niżu genueńskiego przez południową Polskę – ostrzega Tatrzański Park Narodowy (TPN)

10:16

W tle obaw o powódź w Polsce, prezes NIK Marian Banaś zapowiada, że w okolicach września zostaną opublikowane wyniki kontroli doraźnej dotyczącej powodzi z września 2024 r. Ma ona dotyczyć m.in. tego czy państwo było przygotowane na powódź, właściwie na nią reagowało, a także czy poszkodowani otrzymali należytą pomoc.

10:06

Uważać muszą także turyści! 

Beskidzcy goprowcy podali, że warunki na szlakach turystycznych są trudne i bardzo trudne. Ma to związek z opadami deszczu. Jest ślisko i błotniście. Do 500 m ograniczona jest widoczność. Temperatury wynosiły rano od 7 stopni w wyższych partiach gór do 13 stopni w Szczyrku.

10:00

Wojewoda powiedziała, że na Podkarpaciu jeszcze ok. 300 osób pozostaje bez prądu, ale, jak zapewniła, PGE pracuje nad usunięciem tych szkód. - W dniu dzisiejszym ten problem również zostanie rozwiązany - oświadczyła.

 Na terenie województwa podkarpackiego w dyspozycji w trzech lokalizacjach: Tarnobrzegu, Krośnie i Lubaczowie jest 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

9:58

Wojewoda Podkarpacka Teresa Kubas-Hul poinformowała podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w MSWiA, że rozpoczęła się wypłata świadczeń, pomocy doraźnej dla poszkodowanych w ostatnich dniach przez ulewne deszcze. Dodała, że działa także komisje do spraw szacowania szkód.

9:45

To będzie największy skwar tego lata w Polsce! Padła data
To będzie największy skwar tego lata w Polsce! Padła data

Już niedługo do Polski wrócą wysokie temperatury. Kiedy dokładnie? Przeczytaj nasz artykuł: 

9:30

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował, że wszystkie drogi krajowe w Polsce są przejezdne. Zapewnił, że służby pozostają w pełnej gotowości niezależnie od rozwoju wydarzeń na drogach, aby jak najszybciej usunąć ewentualne przeszkody i doprowadzić do ich przejezdności. Na bieżąco wykonywane są przeglądy systemów odwodnienia.

 Budowy mostów oraz dróg, m.in. drogi S1 w woj. śląskim, zostały zabezpieczone: uprzątnięto wszelkiego rodzaju sprzęt i sprowadzono dodatkowy - w tym pompy o dużej wydajności.

9:22

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak–Kamysz ocenił w trakcie środowego sztabu kryzysowego, że ze względu na dynamiczną sytuację pogodową, „w żaden sposób nie wolno być uśpionym, ponieważ prognozy zmieniają się z minuty na minutę”.

9:15

W pełnej gotowości jest także policja. Komendant Główny Policji nadinsp. Marek Boroń powiedział, że od wtorku zwiększone są partole w miejscach, w których może dojść do przerw w dostawie energii elektrycznej.

9:05

Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek Sokołowski podczas sztabu kryzysowego zapewnił, że DGRSZ jest gotowe do realizacji działań zgodnie z planem użycia sił i środków w sytuacji kryzysowej. Poinformował, że na terenie 10 zagrożonych województw utrzymuje w pełnej gotowości do natychmiastowego użycia 3524 żołnierzy oraz 591 jednostek sprzętu.

8:56

Aktualnie rozwój sytuacji dotyczy dwóch aspektów: szybkich reakcji na opady w zlewniach górskich i podgórskich (województwa małopolskie, śląskie i podkarpackie) oraz możliwych podtopień w obszarach zurbanizowanych w centrum Polski.

8:55

Robert Czerniawski dodał, że według stanu rzek na godz. 6, nie odnotowano przekroczeń stanu alarmowego. Stan ostrzegawczy został przekroczony na dwóch stacjach hydrologicznych: w dorzeczu Wisły - na Bobrza i na Białym Dunajcu.

8:55

Opad będzie coraz mniejszy, spodziewane są dalsze wzrosty wody do strefy wysokiej i z przekroczeniami stanów ostrzegawczych i alarmowych - powiedział w środę podczas sztabu kryzysowego w związku z nocnymi intensywnymi opadami deszczu dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Robert Czerniawski.

8:53

Premier zaznaczył także, że przed wrześniową powodzią w 2024 r. prognozy pogody podobnie, jak teraz nie brzmiały pesymistycznie.

Bardzo bym chciał, żebyśmy sobie nie pozwalali na optymistyczne interpretacje prognoz, które nie brzmią w tej chwili alarmistycznie - zaznaczył.

Tusk podczas sztabu podziękował rórwnież za wczesną i skuteczną mobilizację służb i wojska.

8:50

Proszę o pełną mobilizację nawet jeśli ostatnia noc nie obfitowała w dramatyczne wydarzenia. Sytuacja pogodowa nie jest stabilna. Musimy być gotowi na każdy scenariusz - powiedział w środę podczas posiedzenia sztabu kryzysowego premier Donald Tusk.

08:32

W środę rano w siedzibie MSWiA zebrał się sztab kryzysowy w związku ze intensywnymi opadami deszczu. W posiedzeniu sztabu udział biorą m.in. premier Donald Tusk, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister infrastruktury Dariusz Klimczak, minister Marcin Kierwiński, a także szef IMGW i Wód Polskich i przedstawiciele służb.

 

Tusk na konferencji prasowej przed sztabem zapowiedział w nadchodzących dniach dalsze spotkania w celu koordynacji działań, a także monitorowania sytuacji w terenie.

 

- Będziemy także w tych dniach stale spotykać się i koordynować działania oczywiście wszędzie tam, gdzie będzie taka potrzeba, liczę na waszą obecność w terenie. W miejscach które będziemy się starali bezpośrednio monitorować, jeśli zajdzie taka potrzeba - zapowiedział premier Tusk, zwracając się do obecnych przedstawicieli resortów oraz służb.

08:23

Premier: sztab kryzysowy będzie spotykać się stale w najbliższych dniach

08:05

Strażacy interweniowali w 56 zdarzeniach na terenie całego kraju w związku z intensywnymi opadami w ostatniej doby - poinformowała w środę rano Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej. Najwięcej zdarzeń odnotowano na Mazowszu.

07:49

Niż genueński nad Polską. Minister Siemoniak ostrzega: "Przed nami 48 trudnych godzin"
Niż genueński nad Polską. Minister Siemoniak ostrzega: "Przed nami 48 trudnych godzin"

Sytuacja pogodowa w Polsce jest bardzo poważna. Szef MSWiA, minister Tomasz Siemoniak, po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zaapelował do Polaków o ostrożność. Służby państwowe i samorządowe postawiono w stan pełnej gotowości w związku z zagrożeniem burzami, nawałnicami i powodziami błyskawicznymi.

07:39

Strażacy z Wielkopolski pojechali na pomoc zagrożonym powodziom mieszkańcom Śląska [zdjęcia]
Strażacy z Wielkopolski pojechali na pomoc zagrożonym powodziom mieszkańcom Śląska [zdjęcia]

Strażacy z Wielkopolski pojechali na pomoc zagrożonym powodziom mieszkańcom Śląska

07:24

Według informacji przekazanych przez IMGW po godz. 5 w województwie mazowieckim obfite opady odnotowano w powiatach: białobrzeskim, grodziskim, grójeckim, przysuskim, Radomiu i powiecie radomskim, powiecie sochaczewskim, szydłowieckim i żyrardowskim.

 

Wysokość opadów wynosi przeważnie od 25 mm do 50 mm. Lokalnie sumy są jeszcze wyższe i osiągają 60-80 mm - dotyczy to głównie rejonu Przysuchy, Opoczna, Nowego Miasta nad Pilicą oraz Mogielnicy.

 

W województwie świętokrzyskim intensywnie pada w Kielcach i powiecie kieleckim, powiecie koneckim, skarżyskim oraz starachowickim. Wysokość opadów wynosi przeważnie od 25 do 50 mm, a miejscowo 60-80 mm.

07:13

07:07

07:05

Pomorskie. 73 strażaków wyjechało do woj. łódzkiego w związku z alertami pogodowymi

22.40

Komenda Główna PSP przekazała, że do godziny 22 najwięcej interwencji odnotowano w Rzeszowie (375), Katowicach (172), Krakowie (138) i w Lublinie (101).

22:26

W związku z opadami deszczu w województwie śląskim do godziny 22:00 strażacy przyjęli 172 zgłoszenia.
Najwięcej interwencji w Bielsku – Białej i powiecie bielskim - 34, Częstochowie i powiecie częstochowskim - 17, w powiecie cieszyńskim - 11.

22.16

Wojskowe Zgrupowanie Zadaniowe DOLNYŚLĄSK w Brzegu właśnie osiągnęło gotowość do działania – poinformowało wojsko. To już drugie takie zgrupowanie, po pierwszym utworzonym w Nisku na Podkarpaciu.

22.11

- Mamy przed sobą 48 trudnych godzin i oczekujemy pełnej współpracy od wszystkich służb państwowych oraz samorządowych. Musimy być gotowi na różne scenariusze i elastycznie dostosowywać nasze działania – powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W RZZK wzięli też udział m.in. wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury Dariusz Klimczak oraz minister, pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. W spotkaniu uczestniczyli także wojewodowie oraz przedstawiciele służb, wojska i innych instytucji państwowych.

22.09

73 strażaków z województwa pomorskiego we wtorek wyjechało do Sieradza (woj. łódzkie), by pomóc zabezpieczyć region przed możliwymi skutkami burz - podał kpt. Andrzej Piechowski z pomorskiej straży pożarnej.

22.07

Pogotowie przeciwpowodziowe ogłosił we wtorek wieczorem w powiecie bielskim starosta Andrzej Płonka. To efekt opadów deszczu i niekorzystnych prognoz synoptyków na najbliższe godziny. Jak podkreślił samorządowiec, rzeki w rejonie nie przekroczyły stanów ostrzegawczych.

22.06

Od godzin wieczornych strażacy z województwa małopolskiego intensywnie pracują przy usuwaniu skutków gwałtownych zjawisk pogodowych, które przeszły nad regionem. Szczególnie dotknięta jest miejscowość Giebułtów w powiecie krakowskim.

21.50

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją meteorologiczną i możliwym wzrostem zagrożeń, podjęto decyzję o wzmocnieniu działań ratowniczych poprzez uruchomienie sił i środków w ramach Centralnego Odwodu Operacyjnego (COO).

21.20

Zalane ulice są m.in. w Krasocinie w Świętokrzyskiem. 

Zobacz także: Działania straży pożarnej w Bielsku-Białej