Coraz większe poparcie dla ograniczenia religii w szkołach
Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez pracownię Opinia24, 54 proc. dorosłych Polaków popiera pomysł ograniczenia liczby lekcji religii w szkołach do jednej godziny tygodniowo. Jak informuje RMF FM, 35 proc. ankietowanych zdecydowanie zgadza się z tym postulatem, a kolejne 19 proc. wyraziło umiarkowane poparcie, wybierając odpowiedź „raczej się zgadzam”.
Wyniki sondażu wskazują, że temat edukacji religijnej w polskich szkołach pozostaje kontrowersyjny i dzieli społeczeństwo. Ograniczeniu religii sprzeciwia się łącznie 28 proc. ankietowanych – 12 proc. „raczej się nie zgadza”, a 16 proc. „zdecydowanie się nie zgadza”. Co piąty respondent (18 proc.) nie potrafił jednoznacznie ocenić pomysłu zmniejszenia liczby godzin religii.
Kobiety i osoby z wyższym wykształceniem bardziej za reformą religii
Znaczące różnice w odpowiedziach widoczne są w zależności od płci i wykształcenia. Zmniejszenie liczby lekcji religii częściej popierają kobiety niż mężczyźni – 39 proc. pań zdecydowanie popiera reformę, w porównaniu do 31 proc. panów. Również osoby z wykształceniem wyższym są bardziej przychylne takiemu rozwiązaniu – aż 42 proc. z nich opowiedziało się zdecydowanie za ograniczeniem liczby lekcji religii.
Dla porównania, wśród osób z wykształceniem podstawowym postulat ograniczenia do jednej lekcji tygodniowo zyskał zdecydowane poparcie jedynie 30 proc. respondentów. To pokazuje, że poziom edukacji wpływa na ocenę roli religii w systemie szkolnym.
Podziały polityczne wyznaczają stanowiska wobec religii w szkołach
Wyniki sondażu jasno wskazują, że stosunek do ograniczenia nauki religii zależy również od preferencji politycznych. Największe poparcie dla reformy wyrazili wyborcy Koalicji Obywatelskiej – aż 67 proc. z nich zdecydowanie popiera ograniczenie religii w szkołach. Wśród sympatyków Lewicy i Polski 2050 ten odsetek również był wysoki, choć nieco niższy niż w przypadku KO.
Zdecydowanie przeciwni pomysłowi okazali się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości – 37 proc. z nich wybrało odpowiedź „zdecydowanie się nie zgadzam”, a tylko 14 proc. „zdecydowanie się zgadza”. Widać tu wyraźny rozłam światopoglądowy, który odzwierciedla obecny podział polityczny w kraju.
Sondaż został zrealizowany w dniach 7–9 lipca 2025 roku przez firmę Opinia24 na reprezentatywnej próbie 1003 dorosłych mieszkańców Polski. Badanie przeprowadzono metodą mixed-mode, czyli łącząc wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI) oraz wywiady internetowe (CAWI). Takie połączenie technik pozwala uzyskać bardziej kompleksowy obraz opinii społecznych.
Religia w szkołach pod lupą opinii publicznej
Debata na temat obecności religii w szkołach trwa od lat. Zwolennicy ograniczenia liczby godzin powołują się na potrzebę świeckości edukacji publicznej oraz chęć zwiększenia ilości zajęć rozwijających kompetencje uczniów. Przeciwnicy zmian często wskazują na tradycję, wartość wychowawczą lekcji religii oraz konstytucyjne prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
Choć obecnie religia w szkołach jest przedmiotem fakultatywnym, realizowanym najczęściej dwa razy w tygodniu, propozycja ograniczenia jej do jednej godziny może znacząco wpłynąć na organizację zajęć i zaangażowanie Kościoła w życie szkolne.
Oprac. Jakub Sadkowski, źródło: PAP