Wystawy wybranych artystek tworzą wielowymiarowy portret polskiej sztuki – od monumentalnych tkanin, przez feministyczną sztukę nowoczesną, aż po intymne malarstwo i rzeźbę. Prezentowane dzieła stanowią ważny głos w europejskim dyskursie kulturalnym, przypominając o różnorodności i sile polskiej twórczości artystycznej.
Małgorzata Mirga-Tas – głos romskiej historii w sercu Brukseli
W ramach zagranicznego programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025 Małgorzata Mirga-Tas – jedna z najważniejszych współczesnych polsko-romskich artystek – prezentuje swoje prace aż w trzech europejskich miastach. Szczególne miejsce zajmuje monumentalna tkanina "Sawore, Sawore, Sawore" ("Everything, everything, everything") pokazywana od 9 maja do 30 czerwca 2025 roku w Królewskim Muzeum Sztuki i Historii w Brukseli. To imponujące dzieło stanowi artystyczną interwencję w przestrzeni stałej ekspozycji i wpisuje się w konsekwentny, krytyczny dialog Mirgi-Tas z historią sztuki.
Zamiast jednej z XVI-wiecznych tapiserii z cyklu Historia Jakuba, odwiedzający zobaczą dzieło artystki o wymiarach 425 × 600 cm, w którym pierwszoplanową rolę odgrywają romskie kobiety i dzieci – postaci dotąd obecne w kanonie sztuki, ale przedstawiane marginalnie. Artystka przejmuje narrację, przywracając im widzialność i sprawczość. Kuratorem wystawy jest Wojciech Szymański, a partnerem projektu – Instytut Adama Mickiewicza.
Cielesność i forma – Pinińska-Bereś w Hadze
Twórczość Marii Pinińskiej-Bereś, pionierki polskiej sztuki feministycznej, po raz pierwszy jest pokazywana międzynarodowej publiczności. Po prezentacji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu i Galerie für Zeitgenössische Kunst w Lipsku, ekspozycję można podziwiać obecnie w Kunstmuseum w Hadze (do 17.08.2025).
Siła rzeźby. Szapocznikow w Niemczech
W Kunstmuseum Ravensburg trwa wystawa "Alina Szapocznikow. Body Languages", prezentująca ponad 80 rzeźb i rysunków artystki. Sześć z nich pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Po wystawie w Ravensburgu ekspozycja zostanie pokazana w Musée de Grenoble (20.09.2025–4.01.2026).
Struktury z włókien – Magdalena Abakanowicz w Luksemburgu i Holandii
Dwie rzeźby "Mędrców: Magdaleny Abakanowicz ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu będą przez trzy najbliższe lata prezentowane w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu. W Holandii odbędzie się pierwsza tak duża prezentacja twórczości artystki, pokazana w Textiel Museum Tilburg, Het Noordbrabants Museum s-Hertogenbosch oraz Provinciehuis Noord-Brabant. Muzeum Narodowe we Wrocławiu wypożycza dwa dzieła: Abakan skrzydlaty i Życie Warszawy. Wystawy czynne będą od 18.04 do 24.08.2025.
Malarstwo intymne – Olga Boznańska w Paryżu
Instytut Polski w Paryżu zainicjował Rok Boznańskiej w paryskim Muzeum d’Orsay. Trzy obrazy Olgi Boznańskiej, niegdyś kupione przez państwo francuskie, prezentowane są tam od 15 kwietnia 2025 roku. Wśród nich są "Portret młodej kobiety", "Młoda kobieta w bieli" oraz "Portret Pani D.". Prezentacja to efekt współpracy Instytutu Polskiego i Muzeum d’Orsay, mająca na celu przypomnienie tej wybitnej polskiej malarki, która spędziła w Paryżu 40 lat swojego życia.