Podatek od sprzedaży na Vinted. Czy musisz zapłacić za sprzedawanie ubrań, zabawek i książek?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Podatek od sprzedaży na Vinted. Czy musisz zapłacić za sprzedawanie ubrań, zabawek i książek?

2023-01-17 15:13

Vinted to założona w 2008 roku na Litwie platforma przeznaczona do sprzedaży przedmiotów używanych. Zazwyczaj są to ubrania, lecz również zabawki, książki i gadżety, które do tej pory kurzyły się w szafach. Sprzedawać można rzeczy nowe i używane. Nie każdy posiadacz konta zdaje sobie jednak sprawę, że być może powinien odprowadzić podatek!

Vinted to platforma sprzedażowa, która stała się hitem ostatnich lat. W przeciwieństwie do Allegro skierowana jest tylko do osób prywatnych, które chcą uzyskać trochę pieniędzy. Początkowo sprzedawano tam jedynie ubrania używane. Teraz znajdziemy również zabawki, książki, kubki czy gadżety fanowskie, zarówno używane, jak i nowe. Po udanej transakcji do naszego wirtualnego portfela wpadają pieniądze, które możemy przelać na rachunek bankowy lub po prostu - przeznaczyć na inne przedmioty dostępne na Vinted. W lipcu 2022 roku Ministerstwie Finansów poinformowało o zmianach, które według unijnej dyrektywy DAC7 miały zostać przyjęte do grudnia 2022 roku. Według dyrektywy operatorzy platform cyfrowych takich jak właśnie Vinted są zobligowani do przesyłania danych sprzedawców i wysokość osiągniętego przez nich przychodu do Urzędu Skarbowego. Czy tak faktycznie się dzieje? Ile musisz zarobić na Vinted, by zapłacić podatek?

11-latek potrącony na przejściu dla pieszych. Wszystko się nagrało!

Podatek od sprzedaży na Vinted - kto musi go zapłacić?

Jeśli sprzedałaś dużą liczbę rzeczy na Vinted, skontaktuj się z lokalnym Urzędem Skarbowym, by uzyskać informacje na temat podatków, które trzeba zapłacić. Zazwyczaj przy zarobieniu większej kwoty ze sprzedaży należy zapłacić podatek dochodowy - taką informację znajdziemy po zalogowaniu do platformy. Kiedy zatem powinniśmy zgłosić się do Urzędu Skarbowego? Chodzi o działalność zarobkową w przypadku przekroczenia progu 200 000 złotych. Brzmi zaskakująco? Takie kwoty potrafią w ciągu miesiąca regularnie zarabiają na sprzedaży ubrań osoby, prowadzące na przykład wirtualne second-handy. Obrania, które oferują nie pochodzą wcale z ich szafy, a z lokalnego second-handu, gdzie zakupiły je po znacznie niższej cenie. Takich użytkowników zajdziemy setki.

QUIZ PRL: Towary luksusowe za komuny! Kogo było na to stać?
Pytanie 1 z 10
Marka zachodniego pudru do twarzy sprzedawanego w Pewexie, to: