Pobierasz 500 plus? Musisz pamiętać O TYM TERMINIE! Inaczej nie zachowasz ciągłości wypłat

2022-01-29 7:40
Pobierasz 500 plus? Musisz pamiętać O TYM TERMINIE! Inaczej nie zachowasz ciągłości wypłat
Autor: pexels.com ZUS odrzuca wnioski o 500 plus

Ważna informacja dla rodziców, którym przysługuje 500 plus na dziecko! Od 1 lutego rusza nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy. – Nie warto zwlekać. Zachęcam do składania wniosków jak najszybciej, by nie zapomnieć, nie przegapić terminu i zachować ciągłość wypłaty świadczenia – uczula minister Marlena Maląg.

Nabór wniosków o świadczenie wychowawcze w ramach programu „Rodzina 500+” na nowy okres świadczeniowy rozpocznie się już 1 lutego 2022 roku. Aby dalej otrzymywać świadczenie, podobnie jak w poprzednich latach, konieczne jest złożenie wniosku o „500+” na nowy okres świadczeniowy. W tym roku całym procesem obsługi wniosków, a następnie wypłatą świadczeń zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Sama istota programu się nie zmienia, rodzice mogą być spokojni – zapewnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Pobierasz 500 plus? Musisz pamiętać O TYM TERMINIE! Inaczej nie zachowasz ciągłości wypłat

Nowy okres świadczeniowy 500 plus obowiązywał będzie od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. By zachować ciągłość wypłaty świadczenia, wniosek należy złożyć do końca kwietnia tego roku. Wtedy pieniądze zostaną wypłacone do końca czerwca 2022 roku.

CZYTAJ TEŻ: Waloryzacja 500 plus w 2022 roku? Minister Maląg komentuje. Już wszystko wiadomo!

Z kolei złożenie wniosku do końca czerwca 2022 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie przekazane z wyrównaniem od 1 czerwca 2022 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2022 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

– Nie warto zwlekać. Zachęcam do składania wniosków jak najszybciej, by nie zapomnieć, nie przegapić terminu i zachować ciągłość wypłaty świadczenia – mówi minister Marlena Maląg.

Terminy składania i rozpatrywania wniosków na nowy okres świadczeniowy

Jeśli rodzic złoży prawidłowo wypełniony wniosek wraz z wymaganymi dokumentami na kolejny okres świadczeniowy:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie - do 30 czerwca 2022 r.,
  • od 1 do 31 maja 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 lipca 2022 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2022 r. - ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec - do 31 sierpnia 2022 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca - do 30 września 2022 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2022 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie, z wyrównaniem jedynie od sierpnia - do 31 października 2022 r
Wybucha III WOJNA ŚWIATOWA. Bronisz ojczyzny, czy uciekasz? | Komentery

Wniosek o "500+" tylko online

Wnioski będzie można składać już od 1 lutego przez internet za pośrednictwem portalu Emp@tia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub przez bankowość elektroniczną.

– Nasze doświadczenie pokazuje, że rodzice nie mają problemu z takim rozwiązaniem, a zdecydowana większość wniosków i tak składana jest online. Pandemia niejako wymusiła na nas poszerzenie kompetencji cyfrowych, wiele spraw musieliśmy załatwiać online. I dobrze sobie z tym radzimy. Widać to wyraźnie przy składaniu wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, gdzie rodzice bardzo sprawnie sobie radzą – mówi minister Maląg.

Wniosek za pośrednictwem portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej będą mogli złożyć wyłącznie rodzice mający numer PESEL. Rodzice składają wnioski na przeznaczonym dla nich formularzu SW-R. Rodzice lub opiekunowie niemający numeru PESEL powinni złożyć odpowiedni wniosek przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Jeżeli wniosek zostanie złożony przez bankowość elektroniczną albo portal Emp@tia, a wnioskodawca nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy taki profil na podstawie danych z wniosku. Na PUE ZUS będzie można znaleźć wszystkie informacje na temat złożonego wniosku i jego obsługi.

Źródło: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, PAP

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze