Papież Leon XIV. Jakie nadzieje niesie dla Kościoła i wiernych? Tego świat oczekuje od nowego Ojca Świętego

i

Autor: PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Nowy Papież

Papież Leon XIV. Jakie nadzieje niesie dla Kościoła i wiernych? Tego świat oczekuje od nowego Ojca Świętego

2025-05-09 7:57

„Habemus papam” – słowa te ponownie zabrzmiały na placu św. Piotra. W czwartek, 8 maja 2025 roku światu zaprezentowano nową głowę Kościoła katolickiego – kardynała Roberta Prevosta, który przybrał imię Leon XIV. 69-letni Amerykanin, uważany za umiarkowanego reformatora, obejmuje urząd w trudnym momencie dla Kościoła. Jakie oczekiwania niesie ten wybór? Co musi zrobić nowy papież, by odpowiedzieć na wyzwania XXI wieku? Szczegóły poniżej.

Papież z USA. Historyczny wybór

Kardynał Robert Prevost został wybrany przez 133 elektorów już w drugim dniu konklawe. To pierwszy papież pochodzący z USA – kraju, którego duchowni rzadko byli postrzegani jako potencjalni następcy św. Piotra. Mimo to Prevost znalazł się wśród faworytów, a jego doświadczenie – zarówno duszpasterskie w Peru, jak i organizacyjne we Włoszech – przyczyniło się do szybkiej decyzji. Nowy papież uznawany jest za opcję środka – umiarkowanego lidera, który może pogodzić podzielony Kościół.

Czego świat oczekuje od nowego papieża?

Wybór nowego papieża budzi nadzieje i obawy. Kościół stoi dziś przed szeregiem problemów: kryzys powołań, spadające zaufanie, kontrowersje moralne i dramatyczna sytuacja finansowa Watykanu. Zdaniem kardynała Reinharda Marxa, nowy papież powinien być „wiarygodny, komunikatywny i zakorzeniony w wierze”, kontynuując reformy zapoczątkowane przez Franciszka. Jego duchowe przywództwo musi łączyć wierność tradycji z otwartością na zmiany. Te słowa padły jeszcze przed wyborem Prevost na Ojca Świętego.

Z kolei kardynał Müller wskazywał na zamknięcie rozdziału ery Franciszka. Dla niego nowy papież powinien wykroczyć poza dotychczasowe reformy i wytyczyć nowy kurs, bardziej konserwatywny i teologicznie precyzyjny.

Czy nowy papież będzie kontynuował dziedzictwo Franciszka?

Papież Franciszek dał impuls do otwartości, dialogu i współuczestnictwa wiernych w życiu Kościoła. Jak podkreślił kardynał Walter Kasper, ten klimat zaufania i wspólnego poszukiwania konsensusu nie może zostać zaprzepaszczony. Niemieccy duchowni i świeccy chcą, by nowy papież był gotowy do podjęcia debat o roli kobiet, celibacie czy większym udziale świeckich we władzy kościelnej.

Jednak Prevost nie zawsze był zgodny z takimi kierunkami. W przeszłości krytykował „homoseksualny styl życia” i sprzeciwiał się edukacji seksualnej w szkołach. Oznacza to, że może być mniej przychylny środowiskom LGBT i kwestionowaniu dotychczasowej moralności seksualnej Kościoła.

Kościół a rzeczywistość społeczna i ekonomiczna

Nowy papież obejmuje urząd w okresie narastających napięć i kryzysów. Watykan zmaga się z deficytem przekraczającym 80 milionów euro, rosnącymi kosztami emerytur i skutkami finansowego skandalu związanego z zakupem nieruchomości w Londynie z 2014 roku. Reforma watykańskich finansów rozpoczęta przez Franciszka nie wystarczyła, by naprawić sytuację.

Dodatkowo, Kościół mierzy się z odpływem wiernych – w Europie, a także w Polsce, gdzie zaufanie do duchowieństwa spada, a liczba powołań jest najniższa od dekad. Wierni oczekują od papieża czegoś więcej niż duchowość. Chcą wiarygodności, przejrzystości i realnych działań naprawczych.

Czy Leon XIV sprosta wyzwaniom?

Choć postrzegany jest jako powściągliwy i rozważny, Leon XIV wykazał się w przeszłości odwagą, bliskością wobec ludzi i troską o najbardziej potrzebujących. Jako biskup wspierał migrantów i odwiedzał zaniedbane społeczności. Jego słowa, że „biskup nie powinien być małym księciem w swoim królestwie”, dają nadzieję na pokorne i empatyczne przywództwo.

Pytanie, czy będzie w stanie zreformować instytucję o tak głębokich podziałach, pozostaje otwarte. Jasne jest jednak, że oczekiwania wobec nowego papieża wykraczają dziś daleko poza sprawy duchowe – obejmują także reformę instytucjonalną, otwartość społeczną i uczciwość ekonomiczną.

Opracował: Dawid Piątkowski, źródła: TVN24, PAP, Na Temat, Catholicus.eu

RZ czy Ż? Jak napiszesz to słowo?
Pytanie 1 z 35
Jak zapiszesz to słowo?
2025_05_08_Okiem Oczkosia