Otrzymałeś SMS o wygranej w loterii? To oszustwo!

i

Autor: Facebook/CERT Polska Otrzymałeś SMS o wygranej w loterii? To oszustwo!

Otrzymałeś SMS o wygranej w loterii? To oszustwo, nie pobieraj tej aplikacji!

2021-09-22 19:04

Otrzymałeś wiadomość SMS o wygranej w loterii? Prawdopodobnie to oszustwo! Zagrożeni są właściciele telefonów z konkretnym systemem operacyjnym. Oszuści stworzyli kampanię podszywającą się pod aplikację mObywatel. Jak nie dać się oszukać?

Wygrałeś w loterii narodowej? To może być oszustwo! CERT Polska ostrzega przed nowym sposobem internetowych oszustów. W otrzymanej wiadomości SMS możemy przeczytać, że wygraną można odebrać poprzez aplikację ze wskazanej strony. Szczególnie narażeni są posiadacze telefonów z popularnym systemem operacyjnych.

Czytaj także: Oszustwo na ZDALNY PULPIT - ostrzegamy przed nową metodą złodziei! [NAGRANIE]

- Nasz zespół otrzymuje od Was zgłoszenia odnośnie powrotu złośliwej kampanii podszywającej się pod aplikację mObywatel. Zagrożeni są użytkownicy telefonów z systemem operacyjnym Android. Oszuści masowo wysyłają na losowe numery telefonów wiadomości SMS informujące o nagrodzie, którą rzekomo można odebrać po pobraniu fałszywej aplikacji mObywatel ze strony podlinkowanej w wiadomości - informuje CERT Polska.

Czytaj także: Tych numerów lepiej nie odbieraj! Poznaj najnowsze sposoby oszustów na wyłudzanie pieniędzy

- W rzeczywistości aplikacja jest złośliwym trojanem bankowym z rodziny Cerberus. Po instalacji takiej aplikacji oszuści mogą wykraść Wasze poufne dane, między innymi dane uwierzytelniające do bankowości mobilnej. Pamiętajcie, że instalacja aplikacji spoza sklepu Google Play zawsze niesie zwiększone ryzyko instalacji złośliwego oprogramowania. Nie udzielajcie zgody na możliwość instalacji plików apk innym aplikacjom niż Google Play - podkreślają specjaliści.

Ukradli tysiące markowych przedmiotów. Światowy potentat oszukany na ogromną kwotę

Czy mógłbyś zostać policjantem w drogówce? Rozwiąż ten test i przekonaj się!

Pytanie 1 z 18
Gdy kogoś nie znam, oceniam go po jego wyglądzie