Olimpiada 2020

i

Autor: screen YouTube NBC Sports / https://www.youtube.com/channel/UCqZQlzSHbVJrwrn5XvzrzcA Olimpiada 2020

Olimpiada 2020 : CEREMONIA OTWARCIA - jak będzie wyglądało rozpoczęcie Letnich Igrzysk Olimpijskich?

2021-07-23 14:02

Na 23 lipca zaplanowano rozpoczęcie najważniejszej imprezy sportowej Świata, czyli Igrzysk Olimpijskich. Tym razem gospodarzem olimpiady jest Tokio. Medalowe zmagania zawodniczek i zawodników poprzedzi ceremonia otwarcia Olimpiady 2020. Czego możemy się spodziewać? Przeczytacie o tym w naszym artykule.

Ceremonia otwarcia Olimpiady 2020 to coś, na co wszyscy czekamy! Igrzyska Olimpijskie odbędą się po raz 32. Ich oficjalna nazwa to Tokyo 2020. Ze względu na pandemię koronawirusa, zostały one przesunięte o rok. Nie stracą jednak przez to na wadze. Nim jednak zawodnicy i zawodniczki zmierzą się w swoich dyscyplinach, czeka nas wspaniałe otwarcie. Uroczystość rozpoczęcia Igrzysk jest za każdym razem oszałamiającym spektaklem, podczas którego na stadionie olimpijskim sport łączy się ze sztuką. Najważniejszym punktem jest zaś zapalenie olimpijskiego znicza, które stanowi symboliczne rozpoczęcie zmagań o medale Igrzysk. Jaka będzie ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020? Czego możemy się spodziewać 23 lipca 2021, na kiedy to zaplanowano start imprezy? Jak wygląda główny tokijski stadion olimpijski? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w dalszej części naszego artykułu.

Anita Włodarczyk: W Tokio interesuje mnie tylko złoto!

Ceremonia Otwarcia Igrzysk w Tokio - gdzie się odbędzie?

Główną areną zmagań sportowców i sportsmenek z całego Świata będzie Stadion Narodowy w Tokio. To tam zorganizowana zostanie również ceremonia otwarcia Igrzysk 2020. Obiekt powstał w miejscu wcześniejszego stadionu olimpijskiego, który zbudowano na igrzyska olimpijskie w 1964 roku. Nowy stadion jest rzecz jasna znacznie większy. Pomieścić może 68 000 widzów, a wraz z tymczasowymi dostawnymi miejscami aż 80 016.

O której otwarcie Igrzysk Olimpijskich 2020?

Otwarcie zaplanowano na piątek, 23 lipca. W Japonii ceremonia otwarcia ma wystartować o 20:00. Uwzględniając różnicę czasu, w Polsce będzie to godzina 13:00.

Ceremonia otwarcia Igrzysk 2020 bez kibiców?

Nie wiadomo jednak, czy widzowie zajmą te miejsca. Japoński dziennik Asahi, powołując się na rządowe źródła, podał niedawno informację, że ceremonia otwarcia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 może się odbyć bez kibiców na trybunach i z ograniczoną liczbą VIP-ów. Decyzja ma być podyktowana względami bezpieczeństwa - Tokio zmaga się z gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. W takim wypadku kibicom pozostaną transmisje.

Sonda
Czekasz na Igrzyska Olimpijskie?

Ceremonia Otwarcia Igrzysk 2021 - znicz olimpijski

Najważniejszym punktem ceremonii otwarcia jest zapalenie znicza olimpijskiego. To, jak wygląda jego konstrukcja jest ujawniane dopiero podczas ceremonii. Natomiast sposób jego podpalenia i osoba dostępująca honoru podłożenia ognia nieznane są do ostatniego momentu. Znicz olimpijski zapala zazwyczaj zasłużony sportowiec lub sportsmenka gospodarzy Igrzysk. Kulminacyjny moment poprzedza sztafeta olimpijska. Ogień z Aten jest już w Japonii i powoli zmierza na stadion w Tokio.

Otwarcie Olimpiady 2020 - jak będzie wyglądać?

Ceremonia otwarcia Igrzysk to za każdym razem szczegółowo wyreżyserowany spektakl, który łączy sport, teatr i taniec. Ceremonie otwarcia często odnoszą się do historii kraju i lokalnych mitów. Czy tak będzie i tym razem? Przekonamy się 23 lipca.

Ceremonia otwarcia Igrzysk 2020 - parada reprezentacji

Otwarcie Igrzysk jest też okazją do zaprezentowania się wszystkich reprezentacji biorących udział w Olimpiadzie. Ze względu na liczebność sportowców i sportsmenek, jest to najdłuższa część ceremonii. Marsz tradycyjnie rozpoczyna Grecja, co jest nawiązaniem do antycznych korzeni Olimpiady. Następnie reprezentacje maszerują w kolejności alfabetycznej. Każdą poprzedza chorąży niosący flagę narodową. Polska pierwszy raz w historii wystawia dwójkę chorążych. Będą to Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie) i Paweł Korzeniowski (pływanie).

Ceremonia otwarcia Olimpiady bez flagi Rosji

Warto wspomnieć, że podczas parady reprezentacji nie zobaczymy rosyjskiej flagi. Jest to kara nałożona na ten kraj za afery dopingowe sprzed kilku lat. Reprezentanci i reprezentantki Rosji wystąpią pod sztandarem ROC, co jest skrótem od Russian Olympic Committee (Rosyjski Komitet Olimpijski). Pod tym akronimem będą też występować w czasie poszczególnych zawodów.

Ceremonia zamknięcia Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio 2020

Po ceremonii otwarcia zmagania sportowców trwać będą do 8 sierpnia. Ostatniego dnia odbędzie się również ceremonia zamknięcia Igrzysk Tokio 2020. Pożegnanie z olimpiadą również warto zobaczyć. Podczas tej ceremonii zwykle prezentowany jest gospodarz następnych igrzysk. W 2024 Olimpiadę organizuje Paryż.