Msza w sercu Watykanu
Liturgia w Kaplicy Sykstyńskiej to pierwszy oficjalny gest nowego biskupa Rzymu. To tradycyjny moment modlitwy i symboliczne rozpoczęcie pontyfikatu, choć data jego inauguracji nie została jeszcze ogłoszona. Msza odbywa się w gronie elektorów – kardynałów, którzy dzień wcześniej wybrali 69-letniego Roberta Prevosta na następcę papieża Franciszka.
Pierwsze wystąpienia i spotkania
Zgodnie z informacjami podanymi przez Watykan, w najbliższą niedzielę (11 maja) Leon XIV po raz pierwszy odmówi modlitwę Regina Coeli z balkonu Bazyliki św. Piotra – w południe, zgodnie z tradycją. To ważne wystąpienie, ponieważ będzie to pierwsza okazja do przemówienia do wiernych z całego świata po rozpoczęciu pontyfikatu.
Kolejnego dnia, w poniedziałek 12 maja, o godz. 10:00 nowy papież spotka się w Auli Pawła VI z dziennikarzami i przedstawicielami mediów, którzy relacjonowali uroczystości pogrzebowe papieża Franciszka oraz przebieg konklawe.
Wizyty w papieskich bazylikach
Choć termin uroczystej inauguracji pontyfikatu nie został jeszcze ujawniony, Watykan zapowiedział, że Leon XIV w najbliższych dniach odwiedzi papieskie bazyliki, rozpoczynając od Bazyliki św. Jana na Lateranie – katedry biskupa Rzymu. To gest podkreślający duchowe i administracyjne przejęcie funkcji zwierzchnika Kościoła katolickiego.
Nowy rozdział w historii Kościoła
Wybór Leona XIV otwiera nowy etap w dziejach Kościoła. To pierwszy papież z USA, który – jak zapowiadają watykańscy komentatorzy – ma kontynuować reformy i kierunek duszpasterski zapoczątkowany przez papieża Franciszka. Pierwsze dni jego pontyfikatu są nie tylko symboliczne, ale także wyznaczają rytm przyszłego nauczania i stylu przywództwa.
Kim jest Leon XIV?
Robert Prevost, dziś Leon XIV, pochodzi z Dolton pod Chicago. Święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku, a chwilę po nich spotkał się z papieżem Janem Pawłem II – moment ten uwieczniono na fotografii, która dziś znów obiegła światowe media. Prevost przez wiele lat pełnił posługę w Peru jako misjonarz, proboszcz i biskup. W latach 2001–2013 był generałem zakonu augustianów, a w 2023 roku został kardynałem i prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Kilka miesięcy przed konklawe został również mianowany kardynałem biskupem włoskiej diecezji Albano. Uważany jest za duchownego środka – umiarkowanego reformatora, który może łączyć różne nurty w Kościele katolickim.
Opracował: Dawid Piątkowski, źródło: PAP