Szczeniaki labradora świecą w UV

i

Autor: Canva / internet / fot. MKbiotech/Chungnam National University

Naukowcy zmodyfikowali genetycznie labradory. Będą zdrowsze i świecą w UV!

2022-08-08 10:42

Właściciele labradorów często muszą zmierzyć się z dotkliwą chorobą swoich podopiecznych, jaką jest dysplazja stawu biodrowego. Naukowcy postanowili skorygować genomy, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju tej choroby u labradorów. Tak powstały dwa klony Gene i Geny. Urocze szczeniaki labradora, które świecą w UV.

Szczeniaki labradora, które świecą w UV

W Korei Południowej urodziły się dwa świecące labradory. Chociaż zdjęcia świecących szczeniaków opublikowane na łamach Scientific Reports mogą budzić kontrowersje to efekt ten nie został wszczepiony klonom szczeniąt bez powodu. Celem modyfikacji genetycznych wykonanych przez naukowców było zminimalizowanie wystąpienia bardzo powszechnej choroby występującej u labradorów, jaką jest dysplazja stawu biodrowego. Modyfikując geny szczeniąt naukowcy „wbudowali” w ich komórki zielone białko fluorescencyjne jako wskaźnik edycji genomu.Naukowcy twierdzą, że edycja genów CRISPR jest szansą dla psów wielu ras na skorygowanie tej mutacji. Jest to pierwsze zastosowanie edycji genów w celu zapobiegania zaburzeniom genetycznym u psów. Na wyniki skuteczności terapii trzeba będzie jednak poczekać dopóki sklonowane szczenięta nie będą starsze.

„Badania przeprowadzono w celu opracowania procedury usuwania szkodliwych mutacji u zwierząt domowych” – mówi członek zespołu naukowców.

Tego typu rozwiązanie może oszczędzić psom tej rasy wiele cierpienia związanego z chorowaniem na dysplazję stawu biodrowego. Warto zaznaczyć, że świecące w świetle UV futro u zwierząt nie jest czymś nienaturalnym, tego typu cechą pochwalić się np. dziobaki.