Chin ćwiczą ataki rakietowe na Tajwan i Guam? O krok od kolejnej wojny?

i

Autor: Twitter/@metesohtaoglu

Media: Chiny ćwiczą ataki rakietowe na Tajwan i Guam. Zdjęcia satelitarne zdradziły okrutne plany?

2022-05-13 13:27

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe położone na Tajwanie, a także wyspie Guam na Pacyfiku – podał w czwartek wieczorem hongkoński dziennik “South China Morning Post”, cytując ekspertów. Co ważne, wyspa Guam należy do Stanów Zjednoczonych.

Na zdjęciach pustyni Takla Makan w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej widać instalacje, które przypominają kształtem okręty i bazy wojskowe – przekazała amerykańska organizacja US Naval Institute (USNI). Według ekspertów makiety mogą być wykorzystywane jako cele do prób rakiet balistycznych, w tym pocisków przeciwokrętowych. Jeden z celów, przypominający kształtem niszczczyciel, pojawił się w grudniu 2021 roku, a w lutym br. został zniszczony w próbie rakietowej – twierdzi USNI. Wcześniej media informowały m.in. o znajdującej się w tamtej okolicy makiecie amerykańskiego lotniskowca oraz umieszczonych na pustyni Gobi modelach amerykańskich baz wojskowych w Japonii – przypomina “SCMP”.

Złodzieje katalizatorów zatrzymani na gorącym uczynku

Ekspert: Makieta jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej

Pracujący w Tajpej analityk Lu Li-szih ocenił, że jedna z makiet jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej w Suao na północnym wschodzie Tajwanu. Według niego okręty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) “symulują precyzyjne uderzenia w cele, zarówno w bazie wojskowej na Guam, jak i w porcie wojskowym Suao, przy użyciu pocisków przeciwokrętowych YJ-21”.

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Collin Koh powiedział, że w wypadku konfliktu zbrojnego siły marynarki wojennej USA na Guam byłyby jednym z kluczowych celów. W czasie wojny port Suao zapewniałby natomiast Tajwanowi dostęp do morskich łańcuchów dostaw, więc jego zniszczenie również mogłoby być jednym z priorytetów – ocenił.

Władze Pekinu uważają Tajwan za część Chińskiej Republiki Ludowej

Komunistyczne władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium Chińskiej Republiki Ludowej i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.